Home WiadomościArchiwum Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!

Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!

Redakcja
Suma Pontyfikalna w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się na Jasnej Górze. W Eucharystii sprawowanej w niedzielę, 3 maja na jasnogórskim Szczycie, uczestniczyło kilkanaście tysięcy wiernych.

„Jednoczę się duchowo z biskupami i pielgrzymami zgromadzonymi na Jasnej Górze – powiedział papież Benedykt XVI w Watykanie, podczas modlitwy Anioł Pański – Modlę się, aby Matka Chrystusa miała w opiece Kościół w Polsce. Niech wyprasza dla całego narodu dar pokoju i wszelakiego dobra. Niech Bóg wam błogosławi!” – słowa Ojca Świętego odtworzone zostały z taśmy wszystkim zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości.

Uroczystej Sumie przewodniczył kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, jeden z najbliższych współpracowników papieża Benedykta XVI i jednocześnie Jego delegat na uroczystości jasnogórskie. Majowa uroczystość jest bowiem jednocześnie zwieńczeniem obchodów 700-lecia Zakonu Paulinów (1308-2008).

„Jestem zaszczycony, że mogę przewodniczyć celebracji Mszy św. w tym dniu poświęconym Najświętszej Maryi, Królowej Polski, czczonej na Jasnej Górze, i mówić z ‘ambony narodowej’, jak określane jest to święte miejsce” – powiedział na początku homilii kard. Bertone.

Kaznodzieja przywołał postać papieża Jana Pawła II i stwierdził, że „wraz z Jego wyborem na biskupa Rzymu charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość maryjna, naznaczona głębią kultury i mentalności słowiańskiej, stała się – można powiedzieć – dziedzictwem Kościoła powszechnego”. Ks. kardynał wspomniał też postać kard. Stefana Wyszyńskiego, który „podczas trzydziestu trzech lat prymasowskiej posługi uczynił z Jasnej Góry świetlany znak obecności Matki Bożej w życiu Kościoła i narodu polskiego”. „To właśnie dzięki Prymasowi kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, wspieranemu przez przyjaciela kard. Karola Wojtyłę, to Sanktuarium stało się prawdziwym punktem odniesienia dla życia narodu” – stwierdził kard. Bertone.

Nawiązując do uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „wielokrotnie naród polski w swej trudnej historii doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej”, a Maryja „w doświadczeniach, przez jakie przeszedł wasz naród, nigdy was nie opuściła”. „Królowa i Matka z Jasnej Góry stała się symbolem narodowej wolności i uczuć religijnych Polaków, do tego stopnia, że w roku 1924 papież Pius XI zaaprobował specjalną uroczystość Królowej Polski i zezwolił, aby była ona celebrowana 3 maja, w dzień ustanowienia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. A potem papież Jan XXIII ogłosił Ją główną Patronką Polski, wraz ze świętymi Wojciechem i Stanisławem” – przypomniał ks. kardynał.

Ks. kardynał w homilii nawiązał także do jubileuszu 700-lecia Zakonu Paulinów. „Historia tego sanktuarium wiąże się nierozerwalnie z chwalebnymi dziejami ojców paulinów, synów św. Pawła Pierwszego Pustelnika, którzy tu pełnią cenną posługę – mówił kard. Bertone – Drodzy ojcowie paulini, wasza obecność jest wielkim darem dla wszystkich”. „Wasz Zakon dobrze wpisuje się w ewangelizacyjną misję Kościoła. Wiemy też, że Polska jest niewyczerpanym źródłem powołań paulińskich, a to również jest znakiem błogosławieństwa Pana i wstawiennictwa Dziewicy Matki, Królowej Polski, której służycie z wielką miłością w tym sanktuarium” – powiedział ks. kardynał.

Powitanie wygłosił o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. „Dziękujemy Bogu za to, że dał narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę i prosimy, aby dzięki Jej wstawiennictwu religia nieustannie cieszyła się wolnością, a Ojczyzna rozwijała się w pokoju. Tego Bożego pokoju tak bardzo nam dzisiaj potrzeba, gdy zagrażają nam różne kryzysy, i potrzeba nam mocnego oparcia na Bogu i Jego przykazaniach. Tu, na Jasnej Górze, zawsze byliśmy mocni i wolni, bo jest z nami Matka i Królowa, która nas nigdy nie opuściła” – powiedział o. Matuszewski.

„Dzisiejszą uroczystością Zakon Paulinów kończy obchody jubileuszu 700-lecia swego zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską w 1308 roku i otrzymania reguły św. Augustyna. Wówczas Zakon nasz, który już od dziesiątków lat żył i pracował w Kościele, otrzymał od Papieża Klemensa V – w 1309 roku, czyli dokładnie 7 wieków temu – zatwierdzenie swoich pierwszych Konstytucji. Wdzięczni jesteśmy kardynałowi Tarcisio Bertone, Sekretarzowi Stanu, że jako najbliższy Współpracownik Papieża Benedykta XVI uroczystą Eucharystią Jasnogórską zakończy nasz jubileusz – podkreślił o. generał – Dziękujemy Bogu za te wieki naszego posługiwania w świecie oraz tutaj, na Jasnej Górze, gdzie Maryja już ponad sześć wieków pozwala nam strzec tego Skarbu Narodu, jakim jest Jej Cudowny Wizerunek”.

W uroczystościach uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy: Prymas Polski kard. Józef Glemp; metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskup senior z Wrocławia; metropolita przemyski abp Józef Michalik, przewodniczący KEP; bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP; metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak; metropolita poznański abp Stanisław Gądecki; metropolita białostocki abp Edward Ozorowski; metropolita lubelski abp Józef Życiński; metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba; metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź; metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga; abp senior Juliusz Paetz z Poznania; bp diec. rzeszowskiej Kazimierz Górny, bp diec. gliwickiej Jan Wieczorek; bp diec. płockiej Piotr Libera; bp diec. zamojsko-lubaczowskiej Wacław Depo; bp diec. sosnowieckiej Grzegorz Kaszak; bp Marcjan Trofimiak z Ukrainy; bp pomocniczy diec. sandomierskiej Edward Frankowski; bp pomocniczy arch. częstochowskiej Jan Wątroba; sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ks. prał. Ionut Paul Strejac.

Obecni byli m.in.: wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski; paulińscy delegaci prowincji z USA, Węgier i Słowacji oraz z polskich klasztorów; Kapituła Archikatedralna z księżmi infułatami: ks. Marianem Mikołajczykiem i ks. Ireneuszem Skubisiem, redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”; Wyższe Seminarium Duchowne Arch. Częstochowskiej z rektorem ks. dr Andrzejem Przybylskim; Instytut Teologiczny w Częstochowie z ks. prof. Marianem Dudą; delegacja Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy z dziekanem o. Janem Nalaskowskim; przedstawiciele Parlamentu RP; władze rządowe i samorządowe, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona; Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z przewodniczącym Zarządu Głównego Ziemowitem Gawskim i prezesem Sławomirem Józefiakiem; kapłani, siostry i bracia zakonni oraz osoby życia konsekrowanego.

Wierni zebrani na Jasnej Górze ponowili Milenijny Akt Oddania Matce Bożej, który odczytał kard. Józef Glemp, Prymas Polski.

Słowa podziękowania skierował do wszystkich zebranych abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ks. arcybiskup podziękował kard. Bertone za obecność. „Dziś Eminencja stał się dla nas znakiem i symbolem Ojca Świętego Benedykta XVI, którego jest współpracownikiem od dawna, najpierw jako Sekretarz Kongregacji Doktryny Wiary, a dziś jako sekretarz Stanu jest też oparciem i ostoją w najtrudniejszych sytuacjach, z którymi papież i Kościół musi się dziś zmagać”.

Ks. arcybiskup nawiązał też do paulińskiego jubileuszu. „To przez Maryję paulini stali się bliscy Polakom, to dzięki paulinom Polacy są tak bardzo bliscy Maryi – powiedział abp Michalik – Historia paulinów na Jasnej Górze jest wielka, ofiarna, piękna i bardzo ważna, bo związana z naszym narodem, tak bardzo kochającym Maryję”.

Na Szczyt wprowadzono Święty Wizerunek Nawiedzenia – kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która od 1957 roku peregrynuje po Polsce. Obraz specjalnie na dzisiejszą uroczystość przybył z diec. sandomierskiej, gdzie obecnie trwa peregrynacja. W samochodzie-kaplicy wraz z Obrazem przyjechał bp Edward Frankowski z Sandomierza. Wizerunek w procesji na Szczyt nieśli kolejno – księża biskupi, kapłani oraz paulini.

Eucharystię oprawiły swoim śpiewem połączone chóry: Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski, Jasnogórski Chór Żeński „Kółeczko”, Chór Mieszany „Cantilena” z par. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie pod dyr. Marioli Jeziorowskiej. Zagrał Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka. Podczas liturgii dyrygowali Marcin Lauzer i Jarosław Jasiura. Psalm odśpiewali ojcowie paulini: o. Sebastian Matecki, o. Nikodem Kilnar i o. Jacek Łęski. Homilię kard. Bertone tłumaczył z włoskiego na język polski o. Jan Pach, paulin.

Przed Eucharystią na Szczycie miała miejsce jasnogórska modlitwa dziękczynna za 7. wieków Zakonu Paulinów, którą poprowadził o. Kamil Szustak (cz.1, cz.2).

o. Stanisław Tomoń

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda