Home WiadomościArchiwum Zaczynamy – czyli początek sezonu pielgrzymkowego w Lourdes

Zaczynamy – czyli początek sezonu pielgrzymkowego w Lourdes

Redakcja
W ostatnią niedzielę w Lourdes miało miejsce oficjalne otwarcie sezonu pielgrzymkowego na rok 2011. Tegorocznym tematem pastoralnym jest hasło: z Bernadetą mówić Ojcze Nasz. W związku z tym zarówno liturgia, jak i inne celebracje paraliturgiczne mają na celu akcentować Boga jak ojca, który kocha każde ze swoich dzieci takimi, jakimi one są.

 
Warto przypomnieć, że co roku Sanktuarium w Lourdes jest odwiedzane przez około 6 milionów pielgrzymów z całego świata. Tak wielka liczba pielgrzymów jest dużym wyzwaniem dla kapelanów, których znaczną cześć stanowią Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej (4 Włochów, 2 Polaków, Hiszpan, Belg, Irlandczyk, Niemiec, oraz oblat z RPA). Oblaci są odpowiedzialni za duszpasterstwo w językach – angielskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, niderlandzkim, zaś w duszpasterstwie młodzieży posługują także w języku francuskim. Tak wielka różnorodność nie przeszkadza w prowadzeniu życia wspólnotowego i wspólnej modlitwie, gdyż każdy z członków mówi po francusku, który jest językiem oficjalnym wspólnoty oblackiej w Lourdes. W tym miejscu należy wspomnieć, że w sanktuarium posługują także inni księża i zakonnicy, jednakże oblaci są najliczniejszą wspólnotą.

Oblaci pełniący funkcję koordynatorów któregoś z języków oficjalnych koordynują posługę pastoralną względem pielgrzymów. Jest to zadanie wymagające, ponieważ nie tylko celebrują Msze święte, posługują w konfesjonale, głoszą katechezy, oprowadzają grupy, animują procesje eucharystyczne i maryjne, lecz także są odpowiedzialni za zapraszanie spowiedników pomocniczych oraz liczne tłumaczenia z języka francuskiego. Natomiast zasadniczym zadaniem trzech oblatów przeznaczonych do duszpasterstwa młodzieży jest głoszenie katechez tematycznych, oprowadzanie grup, animowanie Mszy świętych dla dzieci i młodzieży, czuwań modlitewnych, drogi krzyżowej etc.

Z okazji rozpoczynającego się kolejnego sezonu pielgrzymkowego prosimy wszystkich czytelników o modlitwę za tych, którzy przyjadą do Sanktuarium, aby Bóg, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, dotknął i przemienił ich serca, zaś oblatów uczynił dobrymi narzędziami w Jego rękach.

fr. Przemyław Kościanek OMI
(Lourdes)

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda