Home WiadomościArchiwum Zaduszki jazzowe u franciszkanów – Olsztyn

Zaduszki jazzowe u franciszkanów – Olsztyn

Redakcja
Zaduszki jazzowe, czym są? W powojennej Polsce muzyka jazzowa bardzo szybko znalazła swoich odbiorców. Ludzie zaczęli fascynować się tego rodzaju muzyką przez wzgląd na poczucie wolności jakie miała dawać w czasach wyjątkowo trudnych dla naszej Ojczyzny. Już w latach 50-tych Polska cieszyła się znakomitymi muzykami, grającymi na światowym poziomie. Znali się, ale nie mieli okazji się spotykać. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny były okazją do wspólnego muzykowania. 

 
W 1954 po raz pierwszy spotkali się w „Zaduszki" na jednej z sal gimnastycznych w Krakowie. Była to sala szkoły podstawowej przy ulicy Królowej Jadwigi. Spotkanie to okazało się pierwszym polskim jam session i do historii przeszło jako pierwsze Zaduszki Jazzowe.

W 1987 roku Jan Budziaszek po raz pierwszy w Polsce zainicjował Mszę św. jazzową w intencji zmarłych muzyków. Od tego czasu celebrowana jest dorocznie w kościele oo. dominikanów w Krakowie. Choć w program została oficjalnie wpisana dopiero w czasach postkomunistycznych, stanowi znamienne zakończenie festiwalu zaduszkowego.(źródło: www.krakowskiezaduszkijazzowe.xt.pl )

W wielu polskich miastach, po dziś dzień ta inicjatywa jest kontynuowana. Wpisała się już jako jedno z najbardziej popularnych cyklicznych wydarzeń duchowo – kulturalnych. Całym sercem pragniemy wszczepić to jakże znamienite misterium na teren naszego miasta. Bracia Franciszkanie z Olsztyna – Zatorza oraz Spółdzielnia Socjalna SMAKI ŻYCIA bardzo serdecznie zapraszają 02 listopada 2010 roku o godzinie 18:00 na Pierwszą Mszę Zaduszkową w intencji zmarłych muzyków. Po Eucharystii, sprawowanej przy oryginalnym jazzowym akompaniamencie, zapraszamy na koncert.

Całym sercem dziękujemy muzykom, którzy zgodzili się uświetnić nasze przedsięwzięcie. Cieszymy się także patronatem honorowym pana Prezydenta Miasta Olsztyn, Piotra Grzymowicza oraz współpracą Miejskiego Ośrodka Kultury. Dziękujemy również naszym sponsorom, dzięki którym inicjatywa będzie miała charakter profesjonalny.

Koordynatorzy:

Ewa Letki: [email protected]

br. Dominik Kornicki OFM: [email protected]

 
02 listopada 2010

godzina 18:00

Kościół Braci Mniejszych – Franciszkanów

ul. Wyspiańskiego 4

OLSZTYN

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda