Zakończyły się XI MP kleryków w tenisie stołowym

Uroczystą Mszą św. i galą z wręczeniem nagród zwycięzcom zakończyły się dzisiaj wieczorem XI Mistrzostwa Polski w tenisie stołowym Wyższych Seminariów Duchownych, które trwały w Częstochowie od 9 grudnia. Eucharystii w kościele seminaryjnym p.w. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

W homilii abp Stanisław Nowak podkreślił, że zmagania sportowe są dobrą okazją także do umocnienia wiary, wyrobienia odwagi i mocy – W dzisiejszych czasach potrzebna jest odwaga głoszenia Ewangelii, zwłaszcza w czasach tzw. „pychy medialnej”, która odsłania słabości ludzkie. Sport pomaga również uwierzyć w siebie. Sport jest wielkim znakiem możliwości człowieka. Nie lękajcie się. W górę serca. Bądźcie mocni- wołał abp Stanisław Nowak.

Uroczysta Msza św. była również dziękczynieniem za 10 lat istnienia Klubu Uczelnianego AZS Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

W mistrzostwach wzięło udział 90 kleryków z 28 seminariów duchownych, w tym sześciu zakonnych. Patronat honorowy nad mistrzostwami objął abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski. Patronem medialnym był Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W ramach mistrzostw rozegrany został turniej drużynowy i indywidualny. Drużynowym mistrzem Polski zostało Wyższe Seminarium Duchowne z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, drugie miejsce zajęło seminarium z Tarnowa a trzecie seminaria Ojców Franciszkanów Konwentualnych z Krakowa i seminarium z Kalisza. W turnieju indywidualnym mistrzem Polski został kleryk Jakub Byś z Krakowa, drugie miejsce zajął kleryk Aleksander Modrak z Bydgoszczy, a trzecie kleryk Wojciech Lech z seminarium tarnowskiego.

Pierwsze Mistrzostwa Polski WSD w tenisie stołowym zorganizowano w 1999 roku z inicjatywy ks. dr Jana Wątroby, ówczesnego rektora częstochowskiego seminarium oraz kleryków działających w Klubie Uczelnianym Akademickiego Związku Sportowego WSD Częstochowa oraz Wiesława Pięty – wiceprezesa Klubu Uczelnianego AZS Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Początkowo rywalizowano w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, jednak już IV Mistrzostwa w 2002 roku odbyły się w nowo oddanej do użytku hali sportowej przy Wyższym Seminarium Częstochowskim Archidiecezji Częstochowskiej.

za: www.niedziela.pl