Home WiadomościArchiwum Zambia: koniec kapituły franciszkanów

Zambia: koniec kapituły franciszkanów

Redakcja

W Zambii (Afryka) zakończyła się kapituła Prowincji franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Uczestniczyło w niej 49 zakonników, a 16 nowych gwardianów złożyło wyznanie wiary.

Druga część 3. Kapituły Zwyczajnej Prowincji zambijskiej odbywała się w Ndola, od 2 do 5 lutego br. Uczestniczyło niej udział 49 braci, w tym prowincjał o. Patrick Chisanga OFMConv. Delegatem generała o. Marco Tasca OFMConv był asystent generalny zakonu dla Afryki (AFCOF) o. Tadeusz Świątkowski OFMConv z Rzymu.

Oprócz uchwalenia 4-letniego planu rozwoju Prowincji, zakonnicy dokonali wyboru wychowawców formacji początkowej: w postulacie, nowicjacie i na "klerykacie" (studia akademickie). Franciszkanie z uznaniem wyrażali się o uchwale zarządu zakonu odnośnie do połączenia sił we wszystkich jurysdykcjach afrykańskich. Młodzi franciszkanie z siedmiu krajów Afryki będą wspólnie odbywać nowicjat w Ndola (Zambia) oraz studiować filozofię w Lusace (Zambia) i teologię w Nairobi (Kenia).

W czasie kapituły 16 nowych przełożonych (gwardianów) klasztorów złożyło publiczne wyznanie wiary – jest to obowiązkowy obrzęd, konieczny dla sprawowania władzy w zakonie. Mszy św. na zakończenie kapituły przewodniczył bp Charles Noel O’Regan z diecezji Copperbelt, gdzie znajduje się większość klasztorów w Zambii.

Franciszkanie pracują w Zambii od 1930 roku. Obecnie jest to już samodzielna Prowincja zakonna, jej patronami są Pierwsi Męczennicy Franciszkańscy. Klasztory znajdują się w miejscowościach: Ibenga, Ikelenge, Itimpi, Kalala, Kalumbwa, Kapiri Mposhi, Kitwe, Luanshya, Lusaca, Lwawu, Manyinga, Mwinilunga, Ndola, Solwezi. Od maja 2008 roku Prowincja prowadzi misję w Malawi (Afryka).

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda