Home WiadomościArchiwum Zduńska Wola: nowa bazylika mniejsza

Zduńska Wola: nowa bazylika mniejsza

Redakcja

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli (na terenie diecezji włocławskiej), w którym sakrament chrztu przyjął urodzony w tym mieście św. Maksymilian Kolbe, otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej.

Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotarł już do Biskupa Włocławskiego. Uroczystości nadania tego zaszczytnego tytułu odbędą się w niedzielę 11 stycznia br. o godz. 12, a więc w 115. rocznicę urodzin św. Ojca Kolbe. Uroczystej liturgii przewodniczyć będzie Biskup Włocławski Wiesław Mering. Zaproszeni na nią są duchowni i świeccy – czciciele św. Maksymiliana.

Od 1998 r. św. Maksymilian jest patronem Zduńskiej Woli, a od 2004 r. kościół Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli ma rangę sanktuarium diecezjalnego Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana Kolbe.

Rajmund Kolbe – dziś święty Maksymilian Maria Kolbe, urodził się w Zduńskiej Woli 8 stycznia1894 r. Z kościołem parafialnym Wniebowzięcia NMP był związany od chwili urodzenia. W tej świątyni przyjął sakrament chrztu (8 stycznia 1894 r.), sakrament bierzmowania (18 sierpnia 1907 r.), w tej świątyni dwukrotnie odprawił Mszę Świętą (26 sierpnia 1919 r., 4 sierpnia 1921 r.).

W latach 1900-1907 Rajmund wraz z rodzicami co roku 15 sierpnia uczestniczył w dorocznym odpuście parafialnym. Z tą świątynią ściśle związani byli rodzice Świętego Maksymiliana: ojciec Juliusz był tu ochrzczony 29 maja 1871 r., matka Marianna była ochrzczona w tej świątyni 25 lutego 1870 r., w tym kościele parafialnym przyszli rodzice Rajmunda przyjęli I Komunię Św., tu zawarli związek małżeński (5 maja 1891 r.), tu wstąpili do Zakonu Franciszkańskiego Świeckich (1892 r.).

Rajmund Kolbe z domu rodzinnego wyniósł głęboką wiarę w Boga i gorące nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny. Rodzice wpoili mu także wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i gorący patriotyzm. W rodzinie otrzymał wychowanie katolickie w duchu patriotycznym.

Trwałe odbicie kultu w zduńskowolskiej świątyni parafialnej to piękny witraż w kruchcie kościoła poświęcony zakonnikowi i Jego męczeńskiej śmierci, fresk w prezbiterium kościoła przedstawiający postać o. Maksymiliana.

Kult nasilił się szczególnie po beatyfikacji i kanonizacji Męczennika. W dedykowanym św. Maksymilianowi ołtarzu bocznym spoczywają też jego relikwie.

W skład Sanktuarium Świętego Maksymiliana wchodzą: świątynia parafialna p.w. Wniebowzięcia NMP (wraz z chrzcielnicą przy której był ochrzczony Rajmund Kolbe i okazałym, spiżowym pomnikiem Św. Maksymiliana), ołtarzem Jego imienia i relikwiami, Muzeum-Domem Urodzenia Ojca Maksymiliana. Muzeum składa się z mieszkania, warsztatu tkackiego i różnych pamiątek z życia i działalności Męczennika.

Na placu wokół domu urządzono miejsce dla pielgrzymów, ponadto znajduje się tu ołtarz polowy, stacje różańcowe, ośrodek pamięci św. Maksymiliana, Dom Pielgrzyma i sala koncertowo-widowiskowa.

Do chwili obecnej Sanktuarium Świętego Maksymiliana nawiedziło ponad 3500 grup pielgrzymkowych z kraju i zagranicy.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda