Home WiadomościArchiwum Zebranie Biskupów w Białymstoku

Zebranie Biskupów w Białymstoku

Redakcja

Synod Biskupów na temat Słowa Bożego, memoriał w sprawie rodziny, sytuacja powołaniowa oraz działalność i znaczenie Caritas Polska to główne zagadnienia, jakie będą poruszać biskupi podczas 345. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Białymstoku, w dniach 26-28 września.

Zebranie rozpocznie się w piątek o godz. 14.00, zakończy go w niedzielę wspólny udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej i Apostoła Miłosierdzia Bożego.

Głównym tematem 345. Zebrania Plenarnego KEP będzie Synod Biskupów, który odbędzie się w dniach 5-26 października br. w Watykanie. Jego temat brzmi: "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła". Zgromadzenie synodalne ma przede wszystkim duszpasterski i misyjny cel, co podkreślił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego sekretarz generalny Synodu Biskupów abp Nikola Eterović.

– Aby pokazać, jak wiele zostało jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie, wystarczy przypomnieć, że Biblię przetłumaczono na 2454 języki. Tymczasem na świecie jest ich do 6700, z czego 3000 uważa się za języki główne – zauważył cytowany przez Radio Watykańskie abp Eterović, powołując się na Zjednoczone Towarzystwa Biblijne.

– Biblia jest książką najczęściej tłumaczoną i najbardziej rozpowszechnioną na świecie, ale niestety mało się ją czyta. Według niedawnych badań (Gfk-Eurisko, w objętych nimi krajach) ponad 50 proc. ludzi uważa, że Pismo Święte trudno jest zrozumieć. Oczywiście potrzebują oni wprowadzenia w kościelne rozumienie Biblii – zwraca uwagę sekretarz generalny Synodu.

Kolejne tematy, które omówią biskupi podczas 345. zebrania plenarnego biskupów to memoriał dotyczący rodziny przygotowywany przez Radę ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz szeroko dyskutowana ostatnio sytuacja powołaniowa w Polsce.

W związku z rozpoczynającym się 28 IX w Kościele katolickim 64. Tygodniem Miłosierdzia, podczas spotkania biskupów głos zabierze również dyrektor Caritas Polska ks. prał. Marian Subocz. Za priorytety w działalności tej organizacji charytatywnej ks. Subocz uważa zwiększenie liczby wolontariuszy, a także rozwinięcie działalności parafialnych zespołów Caritas i szkolnych kół Caritas.

Biskupi będą mogli zapoznać się też ze sprawozdaniem finansowym z działalności Caritas Polska za rok 2007. Dotyczy ono głównie organizowanych akcji pomocy potrzebującym w kraju i za granicą. Ks. Subocz powie również o tym, jak zorganizowana jest codzienna praca w Caritas Polska.

W związku z 345. Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski przewidziano następujące spotkania z dziennikarzami: 26 września (pt) – o 13.45 czas dla fotoreporterów na piętnaście minut przed rozpoczęciem zebrania plenarnego, briefing na otwarcie sesji o godz. 14.05 (tuż po rozpoczęciu obrad), konferencję prasową w drugim dniu zebrania w sobotę 27 września, o godz. 14.30. Szczegóły na temat akredytacji na stronie www.episkopat.pl.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda