Home WiadomościArchiwum Od 28 września do 4 października Tydzień Miłosierdzia

Od 28 września do 4 października Tydzień Miłosierdzia

Redakcja

Pod hasłem "Uczeń Chrystusa – sługą miłosierdzia" rozpocznie się 28 września Tydzień Miłosierdzia. Już po raz 64. organizuje go Komisja Charytatywna Konferencji Episkopatu Polski. Spotkania, modlitwy i konkretne działania na rzecz potrzebujących inicjowane w tym czasie mają uwrażliwiać na potrzebę bezinteresownego, bo wypływającego z miłości, niesienia pomocy innym.
Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu bp Grzegorz Balcerek przypomina, że "św. Jan Apostoł [w swoim liście] wzywa wszystkich uczniów Chrystusa, by nie miłowali "słowem i językiem, ale czynem i prawdą". Okazją do głębszego zastanowienia się nad tym przesłaniem Ewangelisty jest 64. Tydzień Miłosierdzia, którego obchody zaplanowano w dniach od 28 września do 4 października.

– Poprzez tegoroczne hasło Tygodnia Miłosierdzia "Uczeń Chrystusa sługą
miłosierdzia" – które nawiązuje do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce ("Bądźmy uczniami Chrystusa") – Komisja Charytatywna chce zachęcić do przemyślenia i ewentualnej weryfikacji swojej postawy ucznia Chrystusa w aspekcie zaangażowania na polu miłosierdzia chrześcijańskiego – podkreśla bp Balcerek.

Co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne. W Polsce działa obecnie ponad 4 159 Parafialnych Zespołów Caritas, w których pracuje ponad 38 tys. wolontariuszy oraz 1 555 szkolnych kół Caritas angażujących w dzieła miłosierdzia 37 tys. młodzieży oraz 2 tys. opiekunów. Podejmowane przez nie działania przypominają, że dzieło miłosierdzia chrześcijańskiego jest sprawą całej wspólnoty Kościoła.

Modlitwa i ofiara – obchody Tygodnia Miłosierdzia

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia zostanie zainaugurowany 28 września Mszą św. radiową w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi ks. dr Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska.

Z okazji Tygodnia Miłosierdzia Caritas Polska, jak co roku, przygotowała materiały katechetyczne, liturgiczne i homiletyczne, nawiązujące do hasła "Uczeń Chrystusa sługą miłosierdzia". Autorzy przygotowanych tekstów zwracają szczególną uwagę na zagadnienie wolontariatu i zachęcają do zaangażowania się w bezinteresowną pomoc innym, chociażby poprzez dzieła Caritas. Między innymi w oparciu o te materiały w poszczególnych diecezjach będą wygłaszane okolicznościowe kazania oraz katechezy w szkołach. Przygotowywane będą też sympozja, konferencje i spotkania Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas.

Diecezjalne oddziały Caritas zaplanowały na ten czas akcje charytatywne. Caritas archidiecezji krakowskiej zachęca na przykład do organizowania w parafiach "Akcji Kilo" polegającej na przekazywaniu kilograma produktów zakupionych w supermarketach i domach towarowych na rzecz potrzebujących.

O włączenie się w podobne inicjatywy apeluje też w specjalnym liście do wiernych kard. Stanisław Dziwisz. "Uczeń Chrystusa nie może żyć tylko dla siebie i gromadzić bogactw materialnych wyłącznie na własny użytek" – pisze metropolita krakowski, zachęcając do aktywności na polu działalności charytatywnej i wolontariatu.

W diecezji tarnowskiej, gdzie po raz drugi organizowana będzie kampania społeczna "Kromka chleba", w każdej parafii będzie można złożyć ofiarę i otrzymać "Krążek Nadziei" – symbol wrażliwości i otwartości serca. W ten sposób wierni będą mogli wesprzeć dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach lub zapewnić pomoc w formie paczek żywnościowych.

W Poznaniu natomiast, wzorem poprzednich lat, przez cały tydzień będzie trwała zbiórka żywności na rynkach warzywnych. Zebrana żywność zostanie przekazana do jadłodajni prowadzonych przez tamtejszą Caritas. Podobne akcje organizowane są też w innych diecezjach.

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia koncentruje się na realizowaniu miłosierdzia chrześcijańskiego na co dzień. Ponieważ uczeń Chrystusa czerpie odwagę i siłę do bycia sługą miłosierdzia przede wszystkim z Eucharystii – "sakramentu miłości", Komisja Charytatywna Episkopatu proponuje, by w ciągu Tygodnia Miłosierdzia, każdego dnia odprawiane były Msze Święte dla różnych grup parafialnych.

Przewodniczący Komisji bp Grzegorz Balcerek zachęca do udziału w spotkaniach liturgicznych: w poniedziałek – rodziców, dziadków, nauczycieli i wychowawców oraz katechetów, we wtorek – wolontariuszy i chętnych do włączenia się w wolontariat Parafialnych Zespołów Caritas lub szkolnych Kół Caritas, w środę – przedstawicieli parafialnych rad, ruchów, stowarzyszeń, grup religijnych i zespołów apostolskich oraz kół żywego różańca, w czwartek – dzieci szkolnych, zwłaszcza przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ministrantów i dziecięcych zespołów modlitewno-liturgicznych, w piątek – młodzież gimnazjalną, szkół średnich i akademicką, a szczególnie kandydatów do bierzmowania; w sobotę zaś ludzi chorych i niepełnosprawnych oraz osoby w podeszłym wieku wraz z opiekunami.

Ogólnopolskie obchody Tygodnia Miłosierdzia zakończy 4 października sympozjum naukowe pod tytułem "Nic nie zastąpi miłości". W auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wystąpią: kard. Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum", a także przedstawiciel Caritas włoskiej – ks. prał. Salvatore Ferdinandi, prezydent Caritas Europa – ks. prał Erny Gillen oraz Prezes Diakonii Polskiej – bp Ryszard Bogusz i dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos – bp Jerzy Pańkowski. Przedstawicielem Kościoła katolickiego w Polsce będzie bp Jan Bernard Szlaga z Pelpina oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

W tym samym dniu, w Teatrze Polskim odbędzie się też uroczysta gala przyznawanej przez Caritas Polska od 2003 r. nagrody "Ubi Caritas 2008". Uroczystość, już po raz drugi będzie miała charakter ekumeniczny – obok "Ubi Caritas" wręczona zostanie bowiem nagroda "Miłosiernego Samarytanina" przyznawana przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wyróżnienia te otrzymuje się za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych.

Wśród uroczystości organizowanych na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia w diecezjach na uwagę zasługuje przygotowana przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej pierwsza edycja Gali Banku Miłosierdzia. Spotkają się podczas niej darczyńcy, wolontariusze oraz inne osoby na co dzień współpracujące z Caritas. Zostali zaproszeni dyrektorzy i właściciele firm a także zakładów, które wspierają środkami materialnymi jej dzieła. Będą obecni też przedstawiciele władz lokalnych, urzędów, fundacji i stowarzyszeń świadczących pomoc. W multimedialnym pokazie zostanie przedstawiona działalność Caritas w Polsce i poza jej granicami. W przyszłości Caritas Archidiecezji Poznańskiej chce pokazać także działalność innych organizacji pomocowych.

W uznaniu za szczególną pomoc i współpracę podczas Gali Banku Miłosierdzia zostaną wręczone wyróżnienia "Signum Caritatis" wraz ze statuetkami symbolizującymi rodzinę – "jako najwierniejszy znak miłości a jednocześnie podmiot największej troski Caritas".

Św. Paweł patronem Tygodnia Miłosierdzia

Tegorocznemu Tygodniowi Miłosierdzia patronuje św. Paweł Apostoł, którego rok właśnie obchodzimy. Warto zaznaczyć, że był on jednym z pierwszych animatorów zorganizowanej działalności charytatywnej. Z inicjatywy św. Pawła już w I wieku naszej ery były przeprowadzane akcje charytatywne na skalę międzynarodową.

Biskup Grzegorz Balcerek przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP podkreśla, że to św. Paweł wraz z Barnabą w roku 45, kiedy w gminie jerozolimskiej zapanował głód, zorganizował zbiórkę pieniędzy w nowopowstałej gminie w Antiochii. Również z jego inspiracji 10 lat później chrześcijanie z gmin wywodzących się z pogaństwa: Galacji, Macedonii i Achai z Koryntem, zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rzecz ubogich chrześcijan w Jerozolimie. Miała być ona przeprowadzona według zaleceń Apostoła, jednak jej wysokość nie była odgórnie ustalona – to pozostawiał św. Paweł "osądowi sumienia".

Jak zaznacza biskup Balcerek św. Paweł jest "piewcą charyzmatu miłości, nad który nie ma w chrześcijaństwie większego, i dlatego w swoich pismach poświęcił mu słynny hymn". W liście do Galatów Apostoł Narodów napominał: "dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim, a zwłaszcza naszym braciom w wierze".

"Św. Paweł uczy nas zaangażowania i pomaga wyrwać się z powszechnej dziś obojętności na los drugiego człowieka. Pokazuje, że trzeba dostrzegać tych, którzy żyją wokół nas i w razie potrzeby przyjść im z pomocą" – uważa metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który w liście do diecezjan z okazji Tygodnia Miłosierdzia również podkreśla zasługi Apostoła na polu dzieł miłosierdzia.

Uczynki miłosierdzia czyniono od wieków, historia obchodów Tygodnia Miłosierdzia rozpoczyna się jednak w XX wieku. 23 lutego 1937 r. w Poznaniu, na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas – największej obecnie pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce, podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Zadanie to powierzono pierwotnie poznańskiemu Instytutowi Caritas.

Przed II wojną światową w obchody włączały się, oprócz środowisk religijnych, także władze państwowe i lokalne oraz media. Po wojnie pomysł podjęto ponownie. Przy okazji obchodów zbierano fundusze na pomoc potrzebującym.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda