Home WiadomościArchiwum Zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

Redakcja

We wtorek 13 maja wspólną poranną modlitwą i medytacją w Warszawie u oo. Barnabitów rozpoczęła się dwudniowa Konferencja plenarna Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Wiosenne spotkanie ma charakter sprawozdawczo wyborczy. W tym roku mija bowiem trzyletnia kadencja konsulty (zarządu) Konferencji.

Były przewodniczący Konferencji o. Kazimierz Malinowski, franciszkanin zdał relację ze swojej działalności. Wśród spraw pomyślnie załatwionych w tym czasie wymienił prace nad nowym Statutem Konferencji, przyjętym przez wyższych przełożonych w grudniu 2006 r., a zatwierdzonym przez Kongregację Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego 10 marca 2008 r.

W minionej kadencji udało się również powołać do istnienia Centrum Informacyjne Zakonów i stworzyć serwis informacyjny o życiu konsekrowanym www.ZycieZakonne.pl.

W ostatnim trzyleciu jednorazowo przewodniczący konferencji żeńskiej i męskiej uczestniczyli w posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Niektórzy z kandydatów przedstawionych przez zakony zostali wybrani jako konsultorzy lub eksperci Komisji Konferencji Episkopatu Polski.

Po rozmowach i konsultacjach przeprowadzonych przez przewodniczącego Konsulta doprowadziła do tego, że istniejące już dwa ośrodki, prowadzone przez instytuty zakonne, czyli rozwijany w Krakowie przez księży jezuitów Ośrodek Pomocy Psychologicznej oraz istniejąca w Warszawie Lecznica Ojców Barnabitów, zostały uznane za autoryzowane miejsca pomocy psychologicznej i medycznej, z których mogą korzystać wszyscy zakonnicy.

Istotnym novum w działalności Konsulty, a także przewodniczącego Konferencji było przygotowanie kilkunastu oświadczeń lub listów, mających charakter publiczny, a reagujących na bieżące wydarzenia w życiu Kościoła i społeczeństwa.

Konsulta – organ wykonawczy Konferencji w minionym trzyleciu wykazała się nadzwyczajną aktywnością. Obradowała 24 razy, w tym jeden raz wspólnie z Konsultą żeńską. Spotkała się dwukrotnie z prefektem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. Francem Rodem, z nuncjuszem apostolski w Polsce abpem Józefem Kowalczykiem, przyjęła nowe zgromadzenie do Konferencji – Kapucynów III Zakonu (Tercjarzy), zatwierdzała tematykę dni skupienia: mistrzów nowicjatu i wychowawców, misjonarzy i rekolekcjonistów, pielgrzymki braci zakonnych. Wspólnie z Konsultą sióstr przygotowała program sympozjum wyższych przełożonych na Jasnej Górze.

O. Kazimmierz Malinowski wymienił także najważniejsze wydarzenia dla życia konsekrowanego w Polsce w latach 2005-2008. Wśród nich wymienił wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI oraz Jego spotkanie z osobami konsekrowanymi na Jasnej Górze; kanonizacje i beatyfikacje świętych zakonników: bł. Bronisława Markiewicza – założyciela Zgromadzenia Księży Michalitów i Zgromadzenia Sióstr Michalitek, św. Szymona z Lipnicy – bernardyna, bł. Stanisława Papczyńskiego oraz pielgrzymki osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Jeszcze przed południem barnabita o. Kazimierz Lorek, wiceprzewodniczący Konsulty zaprezentował nowy Statut Konferencji, a cysters o. prezes opat Piotr Chojnacki mówił o roli i zadaniach struktur regionalnych.

Część przedpołudniowa pierwszego dnia Konferencji zakończyła się mszą św. dziękczynną za minioną kadencję pod przewodnictwem bpa Kazimierza Gurdy, przewodniczącego Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda