Home WiadomościArchiwum Zebranie plenarne uczci św. Jacka – wielkiego czciciela Eucharystii

Zebranie plenarne uczci św. Jacka – wielkiego czciciela Eucharystii

Redakcja

Czerwcowe zebranie plenarne biskupów w Katowicach, połączone jest z zamknięciem Roku św. Jacka Odrowąża. Dominikanin był wielkim czcicielem Eucharystii, także na kolumnadzie Berniniego w Rzymie przedstawiony jest z monstrancją w ręku.

"Kiedy patrzymy na obrazy i figury św. Jacka trzymającego w ręku Najświętszy Sakrament, to odnosimy wrażenie, że święty nasz Patron kieruje do nas i w dzisiejszych czasach ważne i wciąż aktualne przesłanie o fundamentalnym znaczeniu Eucharystii, która winna stanowić prawdziwe <źródło i szczyt> naszego życia" – napisali w liście z okazji 750. rocznicy śmierci św. Jacka biskupi metropolii górnośląskiej: abp Damian Zimoń, abp Alfons Nossol i bp Jan Wieczorek.

Biskupi z prośbą o ustanowienie św. Jacka głównym patronem metropolii górnośląskiej zwrócili się do papieża Jana Pawła II. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdziła zgodę Ojca Świętego dekretem z dnia 10 lutego 1993 r.

Jak podają biografie Świętego, uciekając z płonącego Kijowa, św. Jacek Odrowąż w jednej ręce niósł Najświętszy Sakrament, a w drugiej – figurę Matki Bożej.

"Wprawdzie żył przed ośmioma wiekami, lecz blask jego świętości wciąż od nowa zapala nas do gorliwego życia wiarą, do apostolskiej i misyjnej działalności, a także do pobożności eucharystycznej i maryjnej" – podkreślili hierarchowie. Warto dodać, że św. Jacek jest patronem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji katowickiej.

Rok św. Jacka zostanie uroczyście zamknięty podczas Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w środę 18 czerwca o godz. 12.00. Homilię podczas Mszy św. z udziałem biskupów wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Obchody Roku św. Jacka rozpoczęły się w 2007 r. W dniach 15-17 czerwca ub. roku w Kamieniu Śląskim – miejscowości na terenie diecezji opolskiej, z której pochodzi św. Jacek Odrowąż – odbyło się zebranie Episkopatu.

O istocie kultu Eucharystii mówi także Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Québecu. Rozpoczął się on 15 czerwca i potrwa do 22 czerwca. Podczas Kongresu Papieża reprezentować będzie legat papieski kard. Jozef Tomko. Benedykt XVI poprzez łącza satelitarne w niedzielę, 22 czerwca wygłosi homilię na Mszy św. zamykającej kongres, tzw. Statio Orbis. Do Kanady udali się kard. Stanisław Dziwisz i bp Romuald Kamiński.

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Stefan Cichy, zachęca, by duchowo łączyć się z bardzo oddalonym miejscem kongresu. Szczególną okazją ku temu mogą być organizowanie w parafiach i wspólnotach adoracje.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda