Home WiadomościArchiwum Zawada: Bieg ku pamięci męczennika z Peru

Zawada: Bieg ku pamięci męczennika z Peru

Redakcja

W niedzielę, 15 czerwca w Zawadzie k. Tarnowa odbył się V Bieg Memoriałowy im. O. Zbigniewa Strzałkowskiego. Zawody zostały rozegrane na czterech trasach z Zawady na Górę Św. Marcina, wystartowało w nich 143 zawodników.

Memoriał miał na celu oddanie czci i upowszechnienie pamięci o życiu i męczeństwie franciszkanina o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv, misjonarza, który razem z o. Michałem Tomaszkiem OFMConv zginął w obronie wiary w Peru, w 1991 roku. Zawody rozpoczęła polowa msza św. w intencji beatyfikacji o. Strzałkowskiego, na szczycie Góry Św. Marcina, przy kościele w Zawadzie. Mszę poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie oraz koncert w wykonaniu Wiesława Ochwata.

Jak twierdzą organizatorzy, bieg z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród uczestników jak i widzów, a także sponsorów. Oprócz wielu cennych nagród dla najlepszych sportowców w każdej kategorii wiekowej, dużą atrakcją tegorocznej imprezy było wręczenie specjalnie przygotowanych statuetek dla najlepszych zawodników w biegu głównym. Odbyło się również losowanie rowerów wśród wszystkich uczestników memoriału, niezależnie od kategorii i miejsca na mecie.

Bieg został podzielony na cztery kategorie wiekowe, rozgrywany był na czterech różnych trasach, przypisanych odpowiednio do kategorii wiekowej. W każdej kategorii klasyfikowano oddzielnie kobiety i mężczyzn.

W najmłodszej kategorii, tzw. „Biegu Skrzata”, udział wzięło 59 osób. Bieg został rozegrany na trasie 200 metrów, uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych z klas 0–3. Zwycięzcami okazali się pochodząca z Tarnowa Agata Łabno oraz Bartłomiej Czwakiel z Woli Rzędzińskiej.

W „Biegu Młodzika” uczestniczyło 41 osób z klas 4–6. Trasa liczyła 600 metrów, pierwsi na mecie byli Magdalena Węgrzyn z Łukanowic oraz Bartłomiej Mordyl z Woli Rzędzińskiej. „Bieg Kangura” na długości 1000 metrów został rozegrany w kategorii gimnazjum. Pobiegło w nim 14 osób. Zwyciężyli Katarzyna Bryk z Woli Rzędzińskiej i Daniel Taraszka z Piotrkowic.

Bieg główny, w kategorii open, został rozegrany na dystansie 2200 metrów zgromadził 29 zawodników. Najlepszymi uczestnikami okazali się Anna Szczepańska z Tarnowca oraz Arkadiusz Irla z Łęgu Tarnowskiego.

W biegu „Ku czci sługi Bożego o. Zbigniewa Strzałkowskiego” w kategorii open pobiegli również goście memoriału: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski Edward Czesak, starosta powiatu tarnowskiego Mieczysław Kras, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł i radny gminy Tarnów Grzegorz Drwal.

W uroczystościach uczestniczyli ponadto: wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka OFMConv z Krakowa, o. Stanisław Olbrycht OFMConv z Peru, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski Józef Rojek, wiceprzewodniczący miasta Krakowa Stanisław Rachwał oraz przedstawiciel prezydenta Tarnowa Marek Baran.

Organizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Zawadzie, wójt gminy Tarnów, krakowska prowincja franciszkanów św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, proboszcz parafii św. Marcina Biskupa w Zawadzie. Patronat nad memoriałem objął ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.

za www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda