Home WiadomościArchiwum Podręcznik Pokolenia JP2

Podręcznik Pokolenia JP2

Redakcja

Duszpasterstwo akademickie dominikanów związane z o. Janem Górą przygotowało "Podręcznik Pokolenia JP2. Ojcowskie słowo do młodych świata, Polski i Lednicy".

Jak na podręcznik przystało, mnóstwo tu zakreśleń i notatek na marginesie – w tej nowoczesnej formie do młodych trafią wszystkie przemówienia Jana Pawła II do młodzieży, zebrane teraz w jednym tomie. Do książki dołączone są dwie płyty DVD z nagraniami przemówień Papieża do polskiej młodzieży.

Zbiór przemówień Ojca Świętego do młodzieży – zatytułowany "Podręcznik JP2.
Ojcowskie słowo do młodych świata, Polski i Lednicy" – przygotowała młodzież z duszpasterstwa akademickiego dominikanów z Poznania, Jamnej i Lednicy.

Jak wyjaśnia o. Jan Góra OP, pomysłodawca spotkań lednickich, kluczem do zrozumienia pokolenia JP2 są słowa Papieża wypowiedziane w homilii podczas inauguracji pontyfikatu w niedzielę 22 października 1978 roku. "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!" – mówił wówczas Jan Paweł II.

„Pokolenie JP2 są to ludzie, którzy bez lęku otworzyli i otwierają nadal Chrystusowi zamknięte dotychczas drzwi do wielkich terenów współczesnej cywilizacji i kultury, polityki i ekonomii” – mówi dominikanin, nawiązując do słów Papieża.

„Jeszcze do niedawna te obszary uważane były za sferę profanum, zamkniętą dla Chrystusa i Jego Ewangelii. Dla pokolenia JP2 takie zamknięcie w ogóle nie istnieje” – przekonuje o. Góra.

Blisko 900-stronicowa publikacja zawiera 59 przemówień Jana Pawła II do młodzieży świata, 58 przemówień i orędzi skierowanych do młodych z okazji Światowych Dni Młodzieży i dodatkowo fragment książki "Przekroczyć próg nadziei" traktujący o młodości, a także 12 przemówień do polskiej młodzieży wypowiedzianych podczas pielgrzymek do Polski oraz 8 przesłań do młodzieży lednickiej.

Książka zbiera także wypowiedzi Ojca Świętego wygłoszone "na areopagach świata i Polski": w siedzibie UNESCO i do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także przemówienia do świata kultury w Polsce.

We wstępie do książki kard. Stanisław Dziwisz zaznacza, że "Ojciec Święty nigdy do młodzieży nie przemawiał, ale prowadził dialog, rozmowę, w której wyrażał samego siebie, swoją wiarę oraz służbę najwyższym wartościom. Wielokrotnie, patrząc w oczy młodym ludziom odkładał na bok wcześniej przygotowane przemówienie i mówił z serca do serc".

Ojciec Jan Góra podkreśla, że słowa Jana Pawła II są skarbem, który należy ciągle odkrywać. Aby przekazać młodzieży przemówienia papieskie w nowoczesnej formie, w tekstach podkreślono istotne fragmenty, zaznaczając jak markerem. Dodatkowo poszczególne zdania, sentencje, wydrukowano wytłuszczonym drukiem, a na marginesach umieszczono słowa-klucze, dzięki czemu łatwiej można sięgać do tej książki, czytając ją także w dowolnych miejscach. Publikacja zawiera także indeks pojęć i indeks odwołań do Biblii.

Do książki dołączone są dwie płyty DVD z nagraniami przemówień Papieża do polskiej młodzieży. Płyty, zatytułowane "Przesłania Jana Pawła II do młodzieży polskiej", zawierają przesłania Ojca Świętego, jakie kierował do młodzieży w latach 1979-2004, także dotąd nie emitowane. Przygotowała je TVP Poznań we współpracy z duszpasterstwem akademickim.

„Dziennikarze bardzo często pytają, co zostało po Papieżu. Słychać głosy, że po śmierci Jana Pawła II Kościół wszedł w kryzys. Tymczasem to dzieło jest zaprzeczeniem tego wszystkiego. Żyjemy nadal myślą Jana Pawła II, żyjemy jego nauką – podkreśla o. Góra.

Wydrukowano 5 tys. egzemplarzy książki. Jak zaznacza dominikanin, jest ona dostępna wyłącznie w Poznaniu, Jamnej i na Lednicy. – W ten sposób chcemy budować interakcje personalne. Liczymy, że ci, którzy będą zainteresowani tą publikacją, trafią do nas – mówi.

Warto zaznaczyć, że nad Lednicą istnieje Dom Jana Pawła II. Zebrano w nim liczne eksponaty związane z Papieżem, m.in. szkaplerz Ojca Świętego, drewniane wiosło, na którym sam Ojciec Święty napisał słowa: "Nie bój się! Wypłyń na głębię. Jest przy Tobie Chrystus" 18.05. 2002, Jan Paweł II" czy laskę Ojca Świętego.

Świadomie budynek nazwaliśmy domem, a nie muzeum czy centrum. Pragniemy dzięki temu podkreślić żywą obecność Ojca Świętego Jana Pawła II wśród nas. Był on i jest duchowym opiekunem spotkań Lednica 2000. Po śmierci Papieża chcemy poznawać Jego myśl i żyć zgodnie z Jego wskazówkami – mówi o. Góra. Co ciekawe, w czerwcu 2006 r. umieszczono tu także okno i parkiet z sypialni na Franciszkańskiej 3, dawnego mieszkania kard. Karola Wojtyły w Krakowie.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda