Home WiadomościArchiwum Zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Redakcja
W dniach 8-10 października 2010 r. odbyło się w Domu Polskim imienia Jana Pawła II w Rzymie coroczne zebranie plenarne Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, na które przybyli księża rektorzy Polskich Misji katolickich, księża i świeccy z 14 krajów Europy.

 
Obradom przewodniczył ks. bp. Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. Tegoroczny temat spotkania brzmiał „Zaangażowanie świeckich w działalność rad i organizacji katolickich w duszpasterstwie emigracyjnym".

Plenum rozpoczęło się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. bpa Wojciecha Polaka w kaplicy Domu Jana Pawła II. Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste wręczenie aktów nominacyjnych 54 członkom Rady na nową trzyletnią kadencję i ukonstytuowanie się Prezydium Rady. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali ks. prałat Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii, oraz prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski, przewodniczący Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech. Sekretarzem generalnym Rady został chrystusowiec ks. Krzysztof Tyliszczak, kanclerz PMK w Anglii i Walii.

Referat wiodący do tematyki zebrania wygłosił ks. dr Leszek Rojewski, profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Następnie w trzech grupach roboczych przedyskutowano problemy duszpasterstwa emigracji i zaangażowania świeckich w radach parafialnych w krajach Europy Zachodniej. W sobotę członkowie Rady uczestniczyli we Mszy Świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bp. Wojciecha Polaka przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II, a w niedzielę w modlitwie Anioł Pański odmówionej przez Ojca Świętego Benedykta XVI na placu Św. Piotra. W sobotę gościem honorowym plenum był ks. abp Zygmunt Zimowski. Ustalono, że następne zebranie Rady odbędzie się w dniach 21 23.10.2011 w Lourdes we Francji.

Towarzystwo Chrystusowe reprezentowali: ks. Roman Werner z Anglii, ks. Andrzej Glanc z Hiszpanii, ks. Jerzy Wieczorek z Niemiec, ks. Leszek Kryża z Węgier oraz ks. Wiesław Wójcik – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania.

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda