Ziemia Święta: kościelne apele o pokój i dialog

Nie milkną kościelne protesty przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy. Caritas Internationalis zwróciła się w tej sprawie z apelem do wspólnoty międzynarodowej, w tym do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Przewodniczący tej katolickiej organizacji humanitarnej kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga zwraca uwagę na olbrzymie straty wśród ludności cywilnej przy jednoczesnym odcięciu terytorium palestyńskiego od świata. Stanowczo żąda przy tym natychmiastowego przerwania ognia, by umożliwić niesienie pomocy rannym. „Wojna nie znajduje usprawiedliwienia ani po stronie Izraela, ani Hamasu – oświadczył kard. Rodríguez Maradiaga. – Argumenty o proporcjonalności są moralnie nie do przyjęcia, jeśli w grę wchodzi życie niewinnych dzieci”.

Caritas Internationalis oblicza, że do tej pory w wyniku izraelskiego ostrzału Strefy Gazy zginęło 87 palestyńskich dzieci. Liczba rannych już przekroczyła możliwości hospitalizacyjne tamtejszych placówek medycznych. Brakuje też środków opatrunkowych i dezynfekcyjnych.

Z kolei pytani przez agencję ANSA przedstawiciele Kościoła w Ziemi Świętej wskazują na potrzebę podjęcia rozmów z Hamasem. Zdaniem ks. Raeda Abushalii, byłego rzecznika łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, organizacja ta jest zbytnio demonizowana, gdy tymczasem wśród Palestyńczyków cieszy się opinią ruchu oporu wobec izraelskiej okupacji. Poza tym działa jako legalna partia polityczna, co należy wziąć pod uwagę, jeśli chce się trwałej stabilizacji w regionie. Z kolei łaciński biskup Giacinto Boulos-Marcuzzo z Nazaretu podkreśla, że przedłużanie się walk w Strefie Gazy stawia pod znakiem zapytania planowaną wizytę Benedykta XVI w Ziemi

za: www.radiovaticana.org