Home WiadomościArchiwum Zjazd Misyjny Redemptorystów

Zjazd Misyjny Redemptorystów

Redakcja
Doroczny Zjazd Misyjny Redemptorystów odbył się w Tuchowie w dniach 26–28 stycznia 2011 roku. Przewodnią myślą spotknia były słowa Papieża Jana Pawła II z listu Nuovo Millennio Inneunte „ Czynić Kościół domem i szkołą komunii”, które wpisują się w program duszpasterski Kościoła w Polsce na najbliższe trzy lata. W trzydniowym zjeżdzie wzięło udział 45 misjonarzy głoszących misje parafialne i rekolekcje w kraju oraz kilku z zagranicy. Obecni byli także bracia klerycy naszego Wyższego Seminarium w Tuchowie.

 
Zasadniczym celem spotkania była wspólna refleksja i troska w Kościele, i o Kościół, poprzez modlitwę i formację na polu misyjnego świadectwa. Ukierunkowali ją zaproszeni prelegenci, którzy przedstawili następujące zagadnienia:

O. prof. dr hab. Jacek Salij OP (Warszawa): Odchodzenie od Kościoła jest porzucaniem Chrystusa.

O. dr Kazimierz Fryzeł (Kraków): Adhortacja Apostolska – Verbum Domini.

Ks. dr Giemza Bogdan SDS (Trzebnica): Ecclesia, quid dicis de te ipsa? – Kościele, co mówisz sam o sobie? (o kondycji Kościoła, szczególnie w Polsce); a także: Nasze pokusy wobec Kościoła.
 
Z misjonarzami spotkali się także Przełożoy Prowincji o. Janusz Sok oraz Wikariusz Prowincjała o. Piotr Chyła. Zjazd Misyjny został zorganizowany przez Komisję Misji i Rekolekcji Prowincji Warszawskiej.
 

 
Przebieg Zjazdu Misyjnego odbywał się według następującego porządku:

W pierwszym dniu, czyli w środę 26 stycznia, uczestnicy zjazdu zgromadzili się na modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, najpierw na Nieustannej Nowennie oraz Eucharystii, której przewodniczył dyrektor Komisji Misji i Rekolekcji o. Stanisław Kiełbasa, który wygłosił homilię na temat odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, biorąc za wzór obecność Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wieczorem ponownie misjonarze zgromadzili się w bazylice na adoracji Najświętszego Sakramentu, by modlić się za Kościół i wspólnotę misjonarzy. Nabożeństwo przygotowali bracia postulanci z Tuchowa.

Dzień formacyjny, czwartek 27 stycznia, zgromadził wszystkich najpierw przy stole Eucharystii pod przewodnictwem Wikariusza Prowincjała o. Piotra Chyły, który wygłosił płomienną homilię o odpowiedzialności za głoszone orędzie Ewangelii.

Pierwszą konferencję przedłużoną o wspólne dzielenie się i obszerną dyskusję wygłosił o. prof. dr hab. Jacek Salij dominikanin na temat: Odchodzenie od Kościoła jest porzucaniem Chrystusa.


W drugim przedpołudniowym spotkaniu zgromadzeni wysłuchali przesłania, jakie niesie najnowsza Adhortacja Apostolska papieża Benedykta XVI Verbum Domini. Uczynił to o. dr Kazimierz Fryzeł, jak zwykle wnikliwie z konkretnymi sugestiami i radami wziętymi z osobistej wrażliwości i doświadczenia miejsca Biblii w formacji misjonarza – rekolekcjonisty.

Kolejne spotkania, popołudniowe, zgromadzeni misjonarze przeżywali po przewodnictwem ks. dr Bogdana Giemzy, salwatorianina z Trzebnicy, który w dwóch spotkaniach przedłożył dwa zagadnienia: Ecclesia, quid dicis de te ipsa? – Kościele, co sam mówisz o sobie? Zaś drugie spotkanie zostało zatytułowane: Nasze pokusy wobec Kościoła. Obydwa przedłożenia wprowadziły zebranych w dyskusję na temat stanu Kościoła w Polsce w świetle zadań, jakie spoczywają na misyjnej i rekolekcyjnej działalności.

Ukoronowaniem tego, jakże obfitego dnia formacyjnego był „gaudeamus" przeżywany z przybyłym na zjazd, nowym Prowincjałem o. dr Januszem Sokiem.

W trzecim dniu, w piątek 28 stycznia, już pod przewodnictwem Ojca Prowincjała, wszyscy zgromadzili się na wspólnej Eucharystii w świątyni. W wygłoszonej homilii do zgromadzonych misjonarzy o. Sok zachęcał do zatroskania o „ glebę" własnego serca i serc, tych, do których są posłani z wielkim szacunkiem i cierpliwością.

W dwóch spotkaniach trzeciego dnia zjazdu, które można nazwać informacyjnymi dokonano pewnego podsumowania, prezentacji działalności Komisji Misji i Rekolekcji, CADRu, Tirocinium, działalności na polu intronizacji NSPJ. Po czym nastąpiła dyskusja oraz pojawiały się liczne pytania, sugestie dotyczące pracy misyjnej, rekolekcyjnej skierowane tak do misjonarzy, jak też do nowego zarządu.

Całość spotkania Ojciec Prowincjał Janusz Sok zakończył słowem i modlitwą wraz z błogosławieństwem rozesłania misjonarzy.

W tym miejscu w imieniu KMiR oraz uczestników zjazdu należy się podziękowanie dla wspólnoty klasztoru i seminarium w Tuchowie za gościnę i pomoc w organizacji zjazdu misyjnego.

O. Stanisław Kiełbasa CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda