Home WiadomościArchiwum Złoty jubileusz kapłaństwa w Lublinie

Złoty jubileusz kapłaństwa w Lublinie

Redakcja
Ks. Augustyn Dziędziel w sobotę 18 kwietnia 2009 r. w katedrze lubelskiej odprawił uroczystą Mszę św. z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich.

50 lat temu, 19 kwietnia 1959 r. bp lubelski Piotr Kałwa wyświęcił w katedrze lubelskiej 24 diakonów diecezjalnych oraz 10 zakonnych. Wśród zakonnych było dziewięciu saletynów i jeden salezjanin – ks. Augustyn Dziędziel, aktualnie pracujący w Moskwie. Trzynastu z wyświęconych wówczas już odeszło po nagrodę wieczną. Jednym z wówczas wyświęconych był obecny biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński. Ciekawostką jest fakt, że ks. Augustyn przed święceniami kapłańskimi musiał prosić o dyspensę od wieku, ponieważ do wymaganego prawem kanonicznym wieku 24 lat brakowało mu … jednego dnia.

Pierwszą pracą ks. A. Dziędziela była posługa sekretarza inspektorialnego przy boku kolejnych inspektorów krakowskich. W czasie tej posługi odbył zaoczne studia prawnicze. W tym okresie chętnie głosił kazania cykliczne oraz posługiwał chorym w pierwsze piątki miesiąca. Kolejne obowiązki ks. A. Dziędziela, to praca redaktora „Nostry”, posługa inspektora Prowincji Krakowskiej, potem funkcja Delegata ks. Generała na kraje Europy Wschodniej, a ostanie kilkanaście lat to wytężona praca w Moskwie na rzecz dzieła salezjańskiego w Okręgu Wschodnim.

Dziś, wszyscy żyjący dostojni jubilaci uczestniczyli w uroczystej Mszy św., na którą przybyło kilkunastu biskupów, około 200 księży i liczni wierni świeccy. Odczytano kilka telegramów gratulacyjnych, w tym najważniejszy od papieża Benedykta XVI adresowany na ręce najdostojniejszego jubilata bpa Ryszarda Karpińskiego. Homilię wygłosił przewodniczący episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Pełni podziwu i szacunku dla wierności i wytrwałości ks. Augustyna Dziędziela oraz wszystkich, którzy jak on tak długie lata trudzą się nieustannie dla Królestwa Bożego, życzymy dalszych jubileuszy i oglądania pięknych owoców kapłańskiego trudu.
Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda