Home WiadomościArchiwum Rusza peregrynacja urny Ks. Bosko

Rusza peregrynacja urny Ks. Bosko

Redakcja
25 kwietnia zostanie zaprezentowana i poświęcona na Valdocco w Turynie, w Bazylice Maryi Wspomożycielki, urna z cenną relikwią Ks. Bosko, która w najbliższych latach przemierzy kraje, w których są obecni salezjanie.

Peregrynacja urny przez pięć kontynentów, której chciał sam Przełożony Generalny Salezjanów ks. Pascual Chávez Villanueva, odbywa się w ramach przygotowania do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Ks. Bosko w 2015 roku.

Prezentacja i poświęcenie urny będzie się łączyć ze Świętem Wdzięczności Okręgu Specjalnego Piemontu i Valle d’Aosta (ICP). Po odprawieniu Mszy św., ks. Pascual Chávez poświęci urnę, która zostanie przeniesiona procesjonalnie z wnętrza Bazyliki Maryi Wspomożycielki na podwórze.

Od podwórza, będącego świadkiem działań świętego z Turynu na rzecz tak wielu młodych, urna rozpocznie swoją peregrynację po świecie.

Urna
Urna, zaprojektowana przez architekta Gianpiero Zoncu, została wykonana z aluminium, brązu i kryształu. Pracowali przy niej: Marco Berrone (kowal), Francesco Boglione (stolarz), firma “Bivetro” (obróbka kryształu). Odlewnia Artystyczna “De Carli” wykonała elementy metalowe, firma “Perlaluce” – oświetlenie.

Podstawa urny przedstawia most podtrzymywany przez cztery filary, na których są umieszczone daty wskazujące na dwusetną rocznicę:1815-2015. Filary są ozdobione, a po bokach urny znajdują się czworokątne płyty z obliczami młodych z pięciu kontynentów, które wykonał rzeźbiarz Gabriele Garbolino. Herb Zgromadzenia Salezjańskiego, które w tym roku obchodzi 150. rocznicę założenia, i charyzmatyczne motto, które wybrał sam Ks. Bosko – Da mihi animas, cetera tolle – dopełniają dekorację relikwiarza.

Urna, łącznie z podstawą, ma 253 cm długości, 100 – szerokości i 132 – wysokości; waży 530 kg.

Wewnątrz znajduje się figura Ks. Bosko, podobna do tej, znajdującej się w urnie w Bazylice Maryi Wspomożycielki. W jej wykonaniu uczestniczyli: rzeźbiarz Garbolino, z “Apostolatu Liturgicznego”, i siostra Anna Scaglia, CMW, gdy chodzi o przygotowanie odzieży. Twarz została odtworzona na podstawie odlewu, jaki Cellini wykonał nazajutrz po śmierci Ks. Bosko.

Peregrynacja

Po zakończeniu krótkiej ceremonii poświęcenia, urna rozpocznie swoją peregrynację po świecie. Za stronę logistyczną peregrynacji odpowiedzialni są: firma Roberto Bertoli i Missioni Don Bosco z Turynu.

Pierwszym etapem będzie Lacjum. Po postoju w Klasztorze Klarysek w Pieve, urna powędruje przez inne miasta – Frascati, Latina, Formia, Castelgandolfo, Genzano – i zatrzyma się na kilku placówkach salezjańskich stolicy. Peregrynacja w Lacjum zakończy się pod koniec czerwca w Domu Generalnym Salezjanów na via Pisana, przenosząc się następnie do Ameryki Łacińskiej.

Pierwszy etap międzynarodowej peregrynacji obejmie salezjański Region Ameryki Łacińskiej – Stożek Południowy, urna przemierzy Chile, Argentynę, Urugwaj, Paragwaj i Brazylię.

Potem program peregrynacji, która zakończy się 31 stycznia 2014 roku, będzie mieć następujący przebieg:
• Region Ameryka Środkowa i Północna: od marca do października 2010;
• Region Azja Wschodnia-Oceania: od listopada 2010 do kwietnia 2011;
• Region Azja Południowa: od maja do listopada 2011;
• Region Afryka-Madagaskar: od grudnia 2011 do kwietnia 2012; lipiec i sierpień 2012;
• Region Europa Zachodnia: maj i czerwiec, od września do listopada 2012;
• Region Europa Północna: od grudnia 2012 do sierpnia 2013;
• Region Włochy-MOR: od września 2013 do stycznia 2014.
Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda