Home WiadomościArchiwum Zmarł najstarszy polski dominikanin o. Joachim Badeni

Zmarł najstarszy polski dominikanin o. Joachim Badeni

Redakcja
W nocy 11 marca 2010 roku zmarł w Krakowie najstarszy polski dominikanin o. Joachim (Kazimierz) Badeni. Znany arystokrata, mędrzec, człowiek pełen poczucia humoru, współtwórca słynnego krakowskiego duszpasterstwa akademickiego "Beczka". Miał 97 lat. Obrzędy pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 15 marca o godz. 8.30 wystawieniem trumny w kościele ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12, o godz. 10.00 zostanie odprawiona pogrzebowa Msza św., a o 12.30 – rozpoczną się obrzędy pogrzebowe na Cmentarzu Rakowickim przy bramie od ulicy Rakowickiej.


Ojciec Joachim Badeni urodził się w 14 października 1912 r., gdzie jego ojciec, Ludwik Badeni był radcą poselstwa austriackiego. Jego matka Alicja Ancarcrona była szwedzką arystokratką. Był wnukiem Kazimierza Badeniego, premiera Austro-Węgier w latach 1895-1897, po którym otrzymał imię.

Po śmierci ojca w 1916 r. kilkuletni Kazimierz wraz z matką zamieszkał w majątku Badenich w Busku. Po powtórnym zamążpójściu matki, zamieszkał w majątku ojczyma – arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga w Żywcu. Tu pobierał nauki – najpierw prywatnie, później w gimnazjum, gdzie zdał egzamin dojrzałości w 1930 r. Po maturze studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rok przed wybuchem wojny przeżył głębokie nawrócenie religijne i zaczął zastanawiać się nad wstąpieniem do zakonu dominikanów.

Wybuch wojny przekreślił te plany – młody Kazimierz Badeni przedostał się do Rumunii, po czym, wędrując przez ogarniętą wojną Europę dotarł do Francji, gdzie zaciągnął się do 3. Kompanii Strzeleckiej, a następnie do Strzelców Podhalańskich. Walczył pod Narwikiem, we Francji, przebywał w Maroku, był sekretarzem misji polskiej w Gibraltarze. Pod wpływem spotkania z o. Innocentym Marią Bocheńskim wstąpił do nowicjatu ojców dominikanów w Anglii. Pierwszą profesję złożył 12 września 1945 r, a profesję wieczystą 12 września 1948 r. Przyjął imię ojca Matki Bożej, do której od dzieciństwa miał głęboką cześć.

W 1947 r. wrócił do Polski, gdzie dokończył studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1950 r. z rąk bp Stanisława Rosponda. Po święceniach był m.in wychowawcą braci kleryków a następnie duszpasterzem akademickim w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Był duszpasterzem niezwykle popularnym i kochanym przez młodych ludzi, w którymi potrafił nawiązać znakomity kontakt. Miał opinię duchownego, który ma charyzmat kojarzenia par małżeńskich. Krążyło o nim powiedzenie „Tylko Badeni dobrze cię ożeni". Ważnym przeżyciem duchowym był dla o. Badeniego kontakt z przybyłym w latach 70. do Polski Ruchem Odnowy w Duchu Świętym, którego był opiekunem duchowym.

Był współautorem takich bestsellerów jak „Kobieta boska tajemnica" czy „Sekrety mnichów. Czyli sprawdzone przepisy na udane życie" a także książki „Śmierć? Każdemu polecam!". Książka „O kapłaństwie, celibacie i małżeństwie z rozsądku" – zapis rozmów jakie z zakonnikiem przeprowadziła Alina Petrowa-Wasilewicz została nominowana do tegorocznej edycji Nagrody im. Ks. Józefa Tischnera. 

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda