Home WiadomościArchiwum Życie dla Boga i dla Kościoła

Życie dla Boga i dla Kościoła

Redakcja

24. Pielgrzymka Zakonów i Zgromadzeń Arch. Częstochowskiej przybyła w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego na Jasną Górę.

We Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice jasnogórskiej uczestniczyli m.in. kapłani zakonni i diecezjalni, licznie zebrani siostry i bracia – przedstawiciele wspólnot zakonnych, w sumie kilkaset osób. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

„Witam wszystkich was, kochani bracia i siostry z tak wielu rodzin zakonnych, które znajdują się nie tylko w samej Częstochowie i wokół Jasnej Góry, która jakby wieńcem wspaniałym opasana jest waszymi domami i waszymi sercami, ale z całej archidiecezji, w której jest wiele rodzin zakonnych – powiedział w powitaniu podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki – Archidiecezja na pewno może się poszczycić wielkim bogactwem życia konsekrowanego na własnym terenie”.

„Każda konsekracja złożona Bogu jest przepiękna. I ta, której przedstawicieli tu nie ma, mam na myśli zakony ściśle kontemplacyjne, pustelnicze. I ta konsekracja uroczysta, wyraźna, którą składają te zakony stare, z wielką historią. I ta konsekracja ślubów czasowych, oczywiście głównie w odniesieniu do czasu, ale przecież zwykle ci, którzy składali śluby czasowe, w zamiarze składają siebie całego. Mam na myśli konsekrację dziewic, mam na myśli konsekrację wdów, mam na myśli konsekrację, przepiękną ludzi żyjących w świecie, mam na myśli instytuty świeckie – zaznaczył w homilii abp Stanisław Nowak – Chcę wspomnieć też o konsekracji prywatnej, cichej, którą tylko Bóg zna. Dużo jest takiej konsekracji. Ludzie składają cierpienie, mękę, kalectwo, czystość, ubóstwo”.

„Konsekracja – czym ona jest? To jest dar dla Boga, dla tej Boskiej twarzy. Ona się wciąż dla nas wynurza z mroku. Chcemy Boga uczcić, chcemy Go miłować wszystkim, dając wszystko: ciało, ambicje swoje, rzeczy, które posiadamy, wolność. Rzuciliśmy w ogień miłości wszystko: świat, nasze radości, nasze nadzieje – mówił dalej kaznodzieja – Piękna jest konsekracja, piękne są te śluby czystości, ubóstwa, posłuszeństwa. (…) Są cudowne chwile w życiu konsekrowanych w życiu konsekrowanym, twarz się rozjaśnia, czujemy Boga”.

W 1997 r. papież Jan Paweł II ustanowił dzień 2 lutego Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Jest to święto wszystkich osób konsekrowanych.

W archidiecezji częstochowskiej jest aktualnie 21 zgromadzeń i zakonów męskich oraz 70 żeńskich, w tym 3 klauzurowe.

W święto Matki Bożej Gromnicznej, późnym popołudniem – o godz. 16.15 w bazylice rozpoczęły się Nieszpory. Po odśpiewaniu psalmów uczestnicy nabożeństwa przeszli w procesji do Kaplicy Matki Bożej, gdzie przed Cudownym Obrazem miało miejsce nabożeństwo ‘Klęczek’. Podczas nabożeństwa ojcowie i bracia paulini modlili się wezwaniami Litanii Loretańskiej i ze wzniesionymi ku górze rękami śpiewali przed cudownym Obrazem Matki Bożej łacińską antyfonę ‘Monstra Te esse Matrem’ – ‘Okaż nam się Matką’.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda