Home Wiadomości Asyż: dzień modlitw o sprawiedliwość i pokój na świecie – prezentacja

Asyż: dzień modlitw o sprawiedliwość i pokój na świecie – prezentacja

Redakcja

Tak jak 25 lat temu, także dziś świat potrzebuje pokoju. Kolejny raz trzeba powiedzieć „nie” wszelkiemu manipulowaniu religią. Przemoc między religiami jest skandalem wynaturzającym prawdziwą tożsamość religijną, przysłania oblicze Boga i oddala od wiary. Wychodząc od ostatnich krwawych zamieszek w Egipcie mówił o tym kard. Peter Turkson na konferencji prezentującej „Dzień refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie”, który w przyszłym tygodniu odbędzie się w Asyżu.

Przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax wskazał, że lata, które minęły od pierwszego spotkania w Asyżu, to nie tylko czas zachęcający do podsumowań, ale także do większego wspólnego zaangażowania religii w obliczu nowych wyzwań. Wśród nich wymienił kryzys instytucji demokratycznych i społecznych, neokolonializm oraz plagi ubóstwa i głodu, a także pogłębiające się nierówności i dyskryminację religijną. Kard. Turkson wskazał, że pokój woła o prawdę na temat poszczególnych ludzi, państw, samych religii i relacji kulturowych. „Poszukiwanie prawdy pozwala nam się lepiej poznać, i co za tym idzie przezwyciężyć, wszelkie formy uprzedzeń, a także mącący tożsamość synkretyzm. Jest też warunkiem pozwalającym pokonać fanatyzm i fundamentalizm” – mówił kard. Turkson. Jednocześnie wskazał, że pokoju nie da się budować tylko teoriami. Potrzeba mobilizacji duchowej i konkretnych działań, których punktem wyjścia jest otwarcie sumień na Najwyższą Prawdę i Najwyższe Dobro, czyli Boga.

W czasie konferencji prezentującej spotkanie w Asyżu przypomniano, że poprzedzi je Liturgia Słowa pod przewodnictwem Benedykta XVI, która odbędzie się w miejsce audiencji środowej 26 października. Poinformowano, że swój udział w Dniu dialogu i modlitwy o pokój zapowiedzieli przedstawiciele ponad 50 krajów, w tym także na co dzień borykających się z problemami wynikającymi z braku wolności religijnej czy dialogu (m.in. będą reprezentanci Egiptu, Pakistanu, Indii, Arabii Saudyjskiej czy Filipin). Nowością asyskiego spotkania jest to, iż zostali zaproszeni na nie także ludzie niewierzący. Ponadto obecnych będzie 31 delegacji Kościołów, wspólnot i organizacji chrześcijańskich, żydzi, a także przedstawiciele 176 różnych tradycji religijnych. Podkreślono też najliczniejszy w historii asyskich spotkań udział oficjalnej delegacji muzułmańskiej, która liczyć będzie 50 osób (w 1986 r. 11, a w 2002 r. 32).

Uczestnicy spotkania dotrą do Asyżu pociągiem, który wyruszy ze stacji kolejowej w Watykanie. Na miejscu, po upamiętnieniu pierwszego spotkania, zaplanowano wspólny obiad, a następnie czas ciszy, który każdy indywidualnie może wykorzystać na refleksję czy modlitwę. Po południu uczestnicy spotkania w pieszej pielgrzymce i w milczeniu dotrą na Plac św. Franciszka. Tam będzie miał miejsce kulminacyjny punkt spotkania, czyli uroczyste odnowienie przez przedstawicieli różnych religii zobowiązania na rzecz budowy pokoju.

Następnego dnia Benedykt XVI spotka się z uczestnikami Dnia dialogu i modlitwy o pokój na specjalnej audiencji w Sali Klementyńskiej. Następnie w Auli Pawła VI wezmą oni udział w uroczystym obiedzie wydanym przez watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone.

bz/ rv 

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda