Benedyktyni – Lubin: Reelekcja Przeora

br. Izaak KapałaW dniach 26-27 września 2016 r. w naszej wspólnocie odbyły się wybory przełożonego, które przeprowadził o. Ansgar Schmidt OSB, opat prezes Kongregacji Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z Klasztoru w Trewirze.

Wyboru przełożonego wspólnota lubińska dokonała we wtorek o godzinie 9:00 podczas pierwszej sesji głosowania. Na przeora Opactwa oraz ojca wspólnoty wybrano br. Izaaka Kapałę, który swoją drugą kadencję będzie pełnił do 2024 r.

Po złożeniu wyznania wiary przez przeora, opat prezes nałożył krzyż nowemu przeorowi. Przy śpiewie „Ciebie Boga wysławiamy” oraz biciu lubińskich dzwonów cała wspólnota udała się procesyjnie do kościoła, gdzie nastąpił obrzęd zwany homagium. Każdy z mnichów podchodził do przeora i deklarował mu swoje posłuszeństwo jako ojcu wspólnoty. Ceremonię zakończyło słowo, które przeor Izaak Kapała skierował do mnichów.

Br. Izaak Kapała jest przeorem klasztoru lubińskiego od 3 października 2008 r., kiedy to został wybrany pierwszym lubińskim przeorem konwentualnym od powrotu benedyktynów do Polski w 1923 r. W latach 2006-2008 pełnił funkcję przeora-administratora. Od 2013 r. jest członkiem zarządu Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oraz przewodniczącym Komisji Braci Zakonnych. Jako konsulator działa w Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przy Konferencji Episkopatu Polski. Dzięki jego staraniom 15 sierpnia 2010 r. przywrócono klasztorowi lubińskiemu rangę Opactwa. 27 września 2016 r. obrany został ponownie przeorem Opactwa i pełnić będzie swoją posługę do 2024 r.

Za: benedyktyni.net.