Home Wiadomości Bernardyni – Radecznica. Sanktuarium św. Antoniego Bazyliką Mniejszą

Bernardyni – Radecznica. Sanktuarium św. Antoniego Bazyliką Mniejszą

Redakcja

Bernardyni, Radecznica - fot. Kwrom1Papież Franciszek nadał 7 lipca b.r. tytuł Bazyliki Mniejszej sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy. Abp Celestino Migliore ogłosił publicznie tę doniosłą decyzję 6 września, podczas uroczystej Mszy św. Sprawowanej w sanktuarium w Radecznicy.

Ta wzruszająca liturgia zgromadziła tysiące wiernych z całego świata, którzy przybyli, aby modlić się o łaski do św. Antoniego i dzielić z oo. Bernardynami z Radecznicy radość tego wyróżnienia, o które starali się oni przez wiele lat.

Radecznica to mała miejscowość położona w woj. Lubelskim. Św. Antoni z Padwy objawią się tu Szymonowi Tkaczowi. Warto podkreślić, że jest to jedyne objawienie antoniańskie zatwierdzone oficjalne przez Kościół. W ciągu wielu lat swego istnienia sanktuarium było świadkiem licznych łask otrzymanych za wstawiennictwem św. Antoniego, w tym wielu więcej cudów uzdrowienia. Wielkie podziękowania należą się oo. Bernardynom, oraz wszystkim wiernym i sympatykom sanktuarium, którzy przyczynili się do przygotowania i godnego przeżycia tej historycznej ceremonii.

Gmina Radecznica ze względu na swoje walory przyrodnicze, oraz ilość znajdujących się na jej terenie zabytków, jest niewątpliwie jedną z pereł Lubelszczyzny. Jednym z najcenniejszych jej skarbów jest zespół klasztorny oraz schody prowadzące do barokowego kościoła umiejscowionego na tzw. Łysej Górze. Zabytkowy kościół, zwany „lubelską Częstochową”, stanowi ważny ośrodek kultu religijnego w tym regionie Polski. Powstał on po objawieniach św. Antoniego, który nakazał ubogiemu Szymonowi Tkaczowi wybudowanie kościoła na tym właśnie wzgórzu. Dzieje sanktuarium nierozerwalnie wiążą się z historią Polski.

Bazylika w Radecznicy jest pierwszą w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, piątą w regionie.

Łukasz J./red.

– oficjalny portal oo. bernardynów w Radecznicy

– bogata galeria fotograficzna z uroczystości ogłoszenia dekretu papieskiego

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda