Home Wiadomości Profanacja w Sanktuarium w Rywałdzie

Profanacja w Sanktuarium w Rywałdzie

Redakcja

Sanktuarium Maryjne w Rywałdzie Gwardian i kustosz cudownej Figury Matki Bożej Rywałdzkiej, br. Krzysztof Kurzątkowski, poinformował Prowincjała o profanacji, jaka dokonała się w tamtejszym kościele. W nocy z 6 na 7 września br., wandale dokonali włamania do klasztoru i kościoła, po czym strącili na ziemię cudowną Figurę, profanując tym samym jej święty charakter, skradli wota i dokonali innych zniszczeń, które miały zatrzeć po nich ślady. Na szczęście słynąca licznymi łaskami figura Matki Bożej Rywałdzkiej nie doznała wielkich uszkodzeń, co w tej sytuacji należy uznać za wydarzenie nadzwyczajne. Ocalały też korony papieskie, jakie na głowę Matki Bożej i Dzieciątka włożył 3 września 1972 roku sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński.

Włamanie do kościoła i kradzież wotów oraz dokonane zniszczenia należy uznać nie tylko za akt wandalizmu, ale za prawdziwy akt profanacji, wyciągnięcie ręki po to, co święte, naruszenie sakralnego charakteru kościoła i świętych znaków, poprzez które od wieków odbiera w tym miejscu religijną cześć Maryja, Matka Najświętsza i Jej Boski Syn – napisał w liście do braci br. Andrzej Kiejza, minister prowincjalny z Warszawy. Jako stróże sanktuarium, związanego także z osobą sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego w jego męczeńskiej stacji internowania, zaistniałe zdarzenie przyjmujemy z głębokim bólem i w poczuciu doznanej krzywdy – czytamy w liście Prowincjała.

Rywałd to mała miejscowość w gminie Radzyń Chełmiński w powiecie grudziądzkim. Jej mieszkańcy są zszokowani tym przestępstwem – informuje portal grudziadz.naszemiasto.pl. To jasne że kradzieże się zdarzają, ale w zwykłych miejscach. Tu ktoś obrabował Matkę Bożą oraz ludzi i pielgrzymów, którzy ofiarowali jej swoje dary – mówią zwykli ludzie. Drogocenne wota to przedmioty, które wierni składają w podziękowaniu za  interwencję Boga w swoim życiu: wyleczenie z choroby, narodziny dziecka, czy uwolnienie z nałogu.

Sanktuarium Maryjne w Rywałdzie znane jest ze szczególnego kultu Matki Bożej. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z początku XIV wieku. Jej najcenniejszym zabytkiem jest drewniana figura Matki Boskiej pochodząca z przełomu XIV i XV wieku – jak mówi legenda – wykonana przez jednego z zakonników Państwa Krzyżackiego. Szczególną cześć dla cudownej figury Matki Bożej w Rywałdzie okazywali Cyganie, którzy przybywali tu ze swoimi wędrownymi taborami i licznymi rodzinami. Około 1930 r. pewna Cyganka doznała łaski cudownego uzdrowienia przed figurą Rywałdzkiej Madonny. Z wdzięczności obcięła swój kruczowłosy warkocz i złożyła w ofierze na ołtarzu. Wśród tytułów, jakimi tradycyjnie opatrywano łaskami słynącą Figurę, pojawił się nowy: Matka Boża Cygańska. Jednak najbardziej rywałdzki klasztor kojarzony jest z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Prymas był w nim więziony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1953 roku.

Strona Sanktuarium w Rywałdzie Królewskim

Sekretariat ds. informacji – Prowincja Warszawska

Za: www.kapucyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda