Home Wiadomości Biała Podlaska – światowa premiera filmu o Kodniu

Biała Podlaska – światowa premiera filmu o Kodniu

Redakcja

OMI KodeńW niedzielę 27 września, w auli AWF w Białej Podlaskiej, miała miejsce światowa premiera filmu “Błogosławiona wina”.

Wśród 500 gości na pokazie obecni byli m.in. ksiądz biskup Kazimierz Gurda, prowincjał oblatów w Poslce – o. Antoni Bochm OMI oraz superior klasztoru w Kodniu – o. Bernard Briks OMI.

“Błogosławiona wina” powstała na motywach powieści Zofii Kossak-Szczuckiej o tym samym tytule. Kanwą dla opowieści jest legenda, według której książę Mikołaj Sapieha ukradł z Watykanu obraz Matki Boskiej. Ten sam, który dziś znajduje się w kodeńskim sanktuarium.

Zdjęcia do filmu trwały 12 miesięcy. Po czteromiesięcznej postprodukcji wiadomo, że całość trwa niespełna 60 minut. W roli głównej widzowie zobaczyli Jarosława Struczyńskiego. Za muzykę do “Błogosławionej winy” odpowiada Robert Janson – współtwórca Varius Manx, a głos lektora należy do dziennikarza Marka Zająca.

Swoją premierę w Telewizji Polskiej film będzie miał na początku przyszłego roku. Planowana jest również emisja w zagranicznych stacjach telewizyjnych. Twórcy nie ukrywają, że – oprócz dostarczenia walorów religijnych i historycznych – celem “Błogosławionej winy” jest promocja regionu południowego Podlasia.

W klasztorze w Kodniu swoją premierę film będzie miał 4 października. W bazylice św. Anny film będzie wyświetlany podczas czterech seansów.

Polecamy dokument, w którym można zobaczyć kilka ujęć z filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=pWf-Ua92Llk

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to renesansowy kościół z I poł. XVII w., wybudowany dzięki fundacji Mikołaja Sapiehy. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej. Obecnie to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce.

(fot. Marek Pietrzela, źródło: http://podlasiesiedzieje.pl/pl/biala_sie_dzieje/newsy/5625/wiatowa-premiera-b-ogos-awionej-winy-b-ogos-awiona-wina-premiera-film-wiara-katolicki-awf.htm)

OMI/Kodeń

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda