Home Wiadomości Kalifornia: Zbezczeszczono pomnik nowego świętego

Kalifornia: Zbezczeszczono pomnik nowego świętego

Redakcja

www.deon.plDzień po tym jak w ostatnią środę w Waszyngtonie Ojciec Święty kanonizował O. Junipera Serra, XVIII wiecznego franciszkanina i apostoła Kalifornii, sprofanowano Misję Carmel, jedną z wielu, które święty założył i gdzie był pochowany. Obalono i oblano farbą posąg O. Junipera, figury innych świętych i nagrobki.

W wielu miejscach namalowano obraźliwe napisy. Zachlapano zieloną farbę krzyż w ogrodzie, drzwi i fontannę.

– To było coś, czego można było się spodziewać w związku z kanonizacja Junipera Serry – powiedziała dziennikarzom Esther Partido, z posterunku policji w Carmel w Kalifornii. Na podstawie napisów i tego, że uszkodzono jedynie nagrobki Europejczyków, a nie Indian, można sądzić, że wandale chcieli przypisać św. Juniperowi odpowiedzialność za niszczycielskie działania hiszpańskich kolonizatorów wobec pierwotnych mieszkańców Kalifornii.

Tymczasem było zupełnie na odwrót. Św. Juniper założył 21 misji, których celem była obrona miejscowych mieszkańców przez hiszpańskimi konkwistadorami. Specjalnie odbył podróż do wicekróla Meksyku, aby uzyskać u niego zmianę gubernatora Kalifornii, który wyzyskiwał Indian i przeszkadzał w działalności franciszkańskich misji.

Na Facebooku Misji Carmel tak podsumowano całe wydarzenie: “Pamiętajmy, że żyjemy we wspólnocie miłości i nie dajmy się zniechęcić takimi wydarzeniami. Jak miał zwyczaj mówić św. Juniper: “Zawsze trzeba patrzeć do przodu, nigdy do tyłu”.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda