Home Wiadomości Błogosławiony w ratuszu

Błogosławiony w ratuszu

Redakcja

Popiersie Błogosławionego Czesława – patrona Wrocławia i założyciela tutejszego klasztoru dominikanów odsłonięto we wrocławskim ratuszu.

Ceremonia odbyła się 24 czerwca, podczas obchodów 50. rocznicy ustanowienia Czesława Odrowąża patronem Wrocławia. Z tej okazji w ratuszu odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Na jej zakończenie dyrektor  Muzeum Miejskiego Wrocławia, dr Maciej Łagiewski oraz przeor wrocławskich dominikanów, o. Stanisław Gurgul odsłonili popiersie Błogosławionego.

Popiersie wykonał wrocławski artysta rzeźbiarz Tomasz Rodziński. Zostanie one ustawione w galerii znanych wrocławian, znajdującej się w ratuszu. 20 lipca poświęci je arcybiskup Pragi i prymas Czech, dominikanin kard. Dominik Duka OP, który przyjedzie do Wrocławia na uroczystości odpustowe ku czci Błogosławionego Czesława.

Tegoroczny odpust będzie miały wyjątkowy charakter ze względu na trwające od początku roku obchody jubileuszu 300-lecia wyniesienia Czesława Odrowąża na ołtarze.

Czesław Odrowąż urodził się około roku 1180 w Kamieniu Śląskim – w tej samej rodzinie, z której pochodził Święty Jacek. Obaj przyjęli w Rzymie habity dominikańskie z rąk Świętego Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. W drodze do Polski Czesław założył klasztor w Pradze czeskiej, a w 1226 roku przy wrocławskim kościele Świętego Wojciecha.

Tradycja przypisuje mu uratowanie Wrocławia od zniszczenia podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Czesław modlił się o ocalenie miasta, wchodząc na wały i zachęcając obrońców do stawiania oporu. Jan Długosz opisał cud ukazania się na niebie ognistej kuli, jaki zakonnik miał wymodlić w czasie oblężenia Wrocławia przez Tatarów, co odstraszyło najeźdźców.

Zmarł 15 lipca 1242 roku, a jego liturgiczne wspomnienie przypada na dzień 20 lipca. W 1713 roku papież Klemens XI zatwierdził jego kult dla Zakonu Dominikanów i archidiecezji wrocławskiej, a w 1753 roku Klemens XIII rozszerzył go na wszystkie polskie diecezje.

Ponowny rozwój kultu nastąpił w połowie XX wieku, kiedy po 140-letniej przerwie dominikanie powrócili do stolicy Dolnego Śląska. W 1963 roku Paweł VI na prośbę ówczesnego arcybiskupa wrocławskiego, kard. Bolesława Kominka – ogłosił Błogosławionego Czesława głównym patronem miasta. Od kilku lat Polska Prowincja Dominikanów czyni starania o rozpoczęcie jego procesu kanonizacyjnego.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda