Home Wiadomości Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Redakcja

27 czerwca w kalendarzu liturgicznym obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które w Zgromadzeniu Redemptorystów oraz w diecezji toruńskiej przeżywane jest jako święto. 

W związku z tegorocznym świętem Matki Bożej Nieustającej Pomocy przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Janusz Sok skierował do współbraci specjalny list, w którym nawiązał do zbliżającego się jubileuszu 150-lecia krzewienia Jej kultu przez Zgromadzenie Redemptorystów. Zachęcił w nim do rozwijania kultu Matki Bożej pod wezwaniem Nieustającej Pomocy i szukania nowych inspiracji w wypełnianiu powierzonego im przez Kościół zadania.

Ikonę Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy przywieziono w XV w. do Rzymu z wyspy Krety. Przez 300 lat doznawała ona czci w kościele św. Mateusza na Eskwilinie należącym do augustianów. W czasie wojen napoleońskich kościół ten zburzono, a ikona została przeniesiona do kaplicy klasztornej augustianów i zapomniana.

Po jej odnalezieniu kilkadziesiąt lat później ikona została przekazana redemptorystom za zgodą papieża Piusa IX w celu rozwijania jej kultu. W kwietniu 1866 r. umieszczono ją w kościele św. Alfonsa przy ulicy Merulana na Eskwilinie, a kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy zaczął się szybko rozszerzać po całym świecie. W tym samym roku papież Pius IX nawiedził ikonę w kościele św. Alfonsa, a rok później odbyła się koronacja obrazu koronami papieskimi. W 1871 r. powstało Bractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś w 1876 r. ustanowiono święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy wraz z formularzem mszalnym i własnym oficjum. Do różnych krajów rozsyłano tysiące wiernych kopii ikony, aby rozpowszechnić jej kult, który przyjmował różne formy.

Najbardziej znaną i bardzo cenioną przez ludzi formą kultu jest nabożeństwo Nieustannej Nowenny, która celebrowana jest co tydzień w wielu kościołach w Polsce i na świecie gromadząc setki tysięcy wiernych na wszystkich kontynentach. W obecnym roku przypada 91. rocznica powstania w Stanach Zjednoczonych Nieustannej Nowenny, która w Polsce po raz pierwszy została odprawiona publicznie w 1951 roku w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Obecnie ponad 2 tysiące parafii w Polsce prowadzi to nabożeństwo, a co roku przybywają jeszcze nowe parafie i kościoły.

Wielkim krzewicielem kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy był Sługa Boży o. Bernard Łubieński (1846-1933), którego 80. rocznica śmierci przypada 10 września br. Obraz Maryi pod tym wezwaniem umieszczał on podczas misji czy rekolekcji parafialnych w pobliżu ambony. Jednocześnie zachęcał wiernych do ufności w Jej opiekę, a proboszczów do sprowadzenia z Rzymu wiernej kopii ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy dla parafii powierzonych ich duszpasterskiej pieczy. Wielu kapłanów chętnie poszło za jego radą, dzięki czemu za jego życia sprowadzono do Polski około 500 wiernych kopii cudownej ikony.

Redemptoryści polscy rozwijają nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy poprzez rozpowszechnianie wiernych kopii tej ikony, rekolekcje przygotowujące do uroczystego wprowadzania ikony do poszczególnych kościołów, jak też poprzez zakładanie i odnawianie nabożeństwa Nieustannej Nowenny w parafiach na zaproszenie księży proboszczów.

W Polsce redemptoryści prowadzą także sanktuaria maryjne pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie i Toruniu oraz parafie pod tym wezwaniem w Gdyni i Skarżysku-Kamiennej, a także kościół klasztorny w Paczkowie. W sobotę 19 października br. zostanie uroczyście zainaugurowane nowe Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Elblągu, zaś w Gliwicach trwają przygotowania do koronacji tamtejszej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy koronami papieskimi, co jak mamy nadzieję dokona się w przyszłym roku.

Za: o. Sylwester Cabała CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda