Home Wiadomości Ojcowie barnabici z o. generałem Silva na Jasnej Górze

Ojcowie barnabici z o. generałem Silva na Jasnej Górze

Redakcja

Przedstawiciele Zgromadzenia Księży św. Pawła, czyli ojców barnabitów, modlą się we wtorek, 25 czerwca na Jasnej Górze. Grupę liczącą ok. 50 osób stanowią przełożeni, proboszczowe oraz rektorzy kościołów z całej Europy – z Włoch, Hiszpanii, Belgii, Albanii i Polski.

Obecny jest generał Zgromadzenia o. Francisco Chagas Santos Silva, brazylijczyk.

Spotkanie na Jasnej Górze odbywa się w ramach zjazdu ojców barnabitów, który jest poświęcony duszpasterskiej działalności Zgromadzenia. Zjazd odbywa się w tych dniach w Centrum Kulturalnym Ojców Barnabitów w Warszawie.

„Przyjechaliśmy do domu Matki Pana Jezusa, aby tutaj zaczerpnąć mądrości, siły na drodze nowej ewangelizacji – wyjaśnia o. Kazimierz Lorek, Przełożony Prowincji Polskiej Barnabitów – Chcemy rozpocząć tutaj sympozjum na temat nowej ewangelizacji, ale zacząć od modlitwy, od skupienia”.

Jak mówi o. Lorek, barnabici przybyli do jasnogórskiego sanktuarium, by zastanawiać się, jak prowadzić ludzi ku Bogu poprzez ich dzieła, szkoły, parafie i inne ośrodki duszpasterskie.

Pielgrzymi modlili się podczas Mszy św. odprawionej południe w języku włoskim. Eucharystii przewodniczył generał Zgromadzenia o. Francisco Chagasi Santos Silva. O godz. 15.00 w Kaplicy Różańcowej ojcowie barnabici uczestniczyć będą w konferencji. Wykład nt. nowej ewangelizacji widzianej z Jasnej Góry wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Głos zabiorą również m.in. ks. prof. Krzysztof Guzowski, kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL oraz o. Jan Pach, paulin.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es


Barnabici czyli Zgromadzenie Księży świętego Pawła – Ojców Barnabitów, zakon założony przez św. Antoniego Marie Zaccaria w 1530 roku, a zatwierdzony przez papieża Klemensa VII 18 lutego 1533 roku.

W 1535 r. papież Paweł III poddał członków Zakonu pod bezpośrednią jurysdykcję Stolicy Apostolskiej. Pierwsze konstytucje ułożył Antoni Maria Zaccaria, a w 1579 roku kapituła generalna przyjęła nowe konstytucje, zredagowane przy współudziale kardynała Karola Boromeusza, arcybiskupa Mediolanu, które zatwierdził papież Grzegorz XIII w dniu 7 listopada 1579 roku.

Zakon został nazwany zgromadzeniem, a jego członkowie – ojcami barnabitami od kościoła św. Barnaby w Mediolanie, który był pierwszym ośrodkiem ich działalności.

Antoni Maria Zaccaria uważał reformę w Kościele za konieczną. Ogarnięty ideą wskrzeszenia zapału chrześcijańskiego, pragnął przemienić pogrążone w bierności duchowej i zepsute społeczeństwo, które praktycznie zaczęło popadać w pogaństwo. Do apostolstwa gorąco zachęcał przede wszystkim ludzi świeckich. Dobrze przygotowany doświadczeniem nabytym w Cremonie, Antoni Maria Zaccaria zapragnął, aby obok ojców barnabitów i sióstr anielanek działało grono osób pozostających w stanie małżeńskim, nazwane przez niego Trzecim Kolegium.

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda