Boże Miłosierdzie w 3. rocznicę tragedii smoleńskiej…

Obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej trwają w niedzielę, 7 kwietnia na Jasnej Górze. Na program uroczystości składają się Msza św. w intencji poległych pod Smoleńskiem oraz koncert zatytułowany „Modlitwa i Pamięć”. W uroczystościach uczestniczą pielgrzymi i częstochowianie. Obecne są rodziny ofiar: Ewa Kochanowska, Zuzanna Kurtyka, Dorota Skrzypek wraz z synem Stasiem.

O godz. 15.30 przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem o. Dariusza Cichora, definitora generalnego Zakonu Paulinów.

„Drogie smoleńskie rodziny, przed obliczem Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski spotykamy się dziś w Święto Bożego Miłosierdzia, aby polecać Bogu sprawy osobiste, ale przede wszystkim Kościoła Świętego i naszej umiłowanej Ojczyzny” – mówił w homilii o. Dariusz Cichor.

„Gdy dziś gromadzimy się na modlitwie za śp. poległych pod Smoleńskiem w związku ze zbliżającą się 3. rocznicą ich męczeńskiej śmierci, to w tę Najświętszą Ofiarę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, włączamy także ofiarę, jaką złożyli nasi bohaterowie spod Smoleńska płacąc własnym życiem za umiłowanie najwyższych wartości – Boga i Ojczyzny. To byli prawdziwi bohaterowie niewahający się przedłożyć dobro wspólne, troskę o Ojczyznę ponad osobiste dobro i dobro swoich rodzin” – zaznaczył kaznodzieja.

„Włączając ich życie i śmierć w tajemnicę Paschy Chrystusa, chylimy nisko czoła przed ofiarą, jaką złożyli, gdy w naszym imieniu udawali się oddać hołd ofiarom sowieckiego ludobójstwa w Katyniu. Nie myślimy jednak o nich jedynie w kategoriach przeszłości, jakby zostali raz na zawsze wymazani z naszej historii. Oni przecież żyją, żyją u Boga” – podkreślił o. Cichor.

Kaznodzieja zachęcił obecnych, aby oprócz pamięci o ofiarach, zachowali „w sercach i postawach to dziedzictwo, które po nich na tej ziemi zostało”. „Nasza pamięć i modlitwa to także troska o to, by poznać prawdę o tym wydarzeniu sprzed 3 lat, bo od tego zależy przyszły kształt naszej Ojczyzny” – podkreślił.

W przypadającą dzisiaj Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przed Mszą św. o godz. 15.00 została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego.

O godz. 17.00 w bazylice rozpocznie się koncert „Modlitwa i Pamięć”. Jest to kompozycja Wincentego z Krakowa (część I i IV). Słowo wprowadzające wypowie Zuzanna Kurtyka. Wystąpią: Agnieszka Drabent – sopran, Joanna Święszek – alt, Maciej Sieczka – tenor, Marcin Korbut – bas, Chór Vox Populi (przygotowanie – Rafał Marchewczyk), Chór Salt Singers (przygotowanie – Maciej Kozłowski), Krakowska Młoda Filharmonia, Orkiestra Symfoniczna ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie. Dyrygować będzie Tomasz Chmiel.

Kompozycja „Modlitwa i Pamięć” to unikalny Pomnik Narodowy „Smoleńsk-Katyń 2010” polskiej muzyki poważnej, ku świętej i wiecznej pamięci ofiar tragedii narodowej pod Smoleńskiem, w dniu 10 kwietnia 2010 roku, oraz Zbrodni Katyńskiej dokonanej wiosną 1940 roku. W kompozycji zostały opracowane muzycznie fragmenty przemówienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, prof. Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu, przewodnicząc uroczystościom 70-tej rocznicy ludobójczego mordu tysięcy oficerów, obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Polska Delegacja Państwowa w służbie Rzeczypospolitej Polskiej, w zaplanowany sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku pożegnała Warszawę, i udała się polskim rządowym samolotem do Katynia. Tam w Katyniu, w dalekiej ziemi rosyjskiej, na Polskim Cmentarzu Wojskowym, przy Krzyżu Katyńskim i pośród tysięcy mogił oficerów Wojska Polskiego, miała uczestniczyć we Mszy św. i w modlitwie pamięci. Wszyscy zginęli.

Organizatorzami uroczystości są Klasztor Paulinów na Jasnej Górze i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska. Patronatem medialnym wydarzenie objęły: Biuro Prasowe Jasnej Góry, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio „Jasna Góra” i Gazeta Polska Codziennie – Forum S.A.

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.