Home Wiadomości Bracia Mniejsi Konwentualni: Spotkanie plenarne CEC w Krakowie

Bracia Mniejsi Konwentualni: Spotkanie plenarne CEC w Krakowie

Redakcja

W dniach 19-22 maja 2014 roku, w klasztorze św. Franciszka w Krakowie, odbyło się plenarne (pierwsze z dwóch w ciągu roku) posiedzenie Konferencji CEC naszego Zakonu.

Tym razem członkowie Konferencji Europy Środkowej (CEC) spotkali się poza obszarem swojej konferencji. Powodem był fakt, że w roku bieżącym organizatorami spotkań plenarnych są delegaci polskich prowincji, odpowiedzialni za klasztory Niemczech; przewodniczącym delegatów w roku bieżącym jest fr. Dariusz Zając z prowincji krakowskiej.

W obradach uczestniczyli wszyscy członkowie, z wyjątkiem delegata ze Szwecji.

W pierwszej kolejności zatwierdzono protokół z poprzedniego spotkania. Następnie omówione różne zagadnienia, m.in.: formacja młodych zakonników po ślubach wieczystych i święceniach kapłańskich; statut konferencji; kwestia spadku liczby powołań; rewizja Konstytucji zakonnych; najbliższe wydarzenia w konferencji.

Jedno przedpołudnie zostało przeznaczone na wspólne spotkanie z prowincjałami trzech prowincji polskich, prowincjałem rumuńskim, Ministrem generalnym i asystentami generalnymi trzech konferencji europejskich (CEO, CEC, CIMP). Zastanawiano się nad sposobem, stylem i jakością naszej obecności w Europie. Punktem wyjścia w dyskusji była sytuacja obecna w konfrontacji z aktualnymi wyzwaniami i zachętami papieża Franciszka.

Spotkanie zakończyła pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej i Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestnicy odwiedzili też powstające sanktuarium poświęcone św. Janowi Pawłowi II w Krakowie-Łagiewnikach.

fr. Miljenko Hontić, asystent generalny CEC

Za: www.ofmconv.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda