Home Wiadomości Przełożony Generalny na spotkaniu salezjańskich nowicjatów z Europy

Przełożony Generalny na spotkaniu salezjańskich nowicjatów z Europy

Redakcja

W dniu 22 maja w nowicjacie salezjańskim “Monte Oliveto” w Pinerolo odbyło się spotkanie salezjańskich nowicjatów z Europy, w którym uczestniczyli ks. Ángel Fernández Artime, Przełożony Generalny, i ks. Ivo Coelho, Radca ds. formacji.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją poszczególnych nowicjatów salezjańskich: Pinerolo, Genzano di Roma, Kopiec i Wozniaków (Polska) oraz Poprad (Słowacja), co odbyło się poprzez piosenki i filmiki. W połowie przedpołudniowego czasu ks. Ivo Coelho, radca generalny ds. formacji, przewodniczył Eucharystii. Na początku przypomniał o znaczeniu słuchania Boga poprzez Jego Ducha, który jeszcze dzisiaj tchnie w całym Kościele.

O godz. 12.30 przybył Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, który po południu spotkał się z nowicjuszami i rozmawiał z nimi, odpowiadając także na ich liczne pytania.

Ks. Fernández Artime skierował silną zachętę do nowicjuszy z Europy, aby pielęgnowali braterską miłość i uczyli się już teraz wspólnej pracy i jej znaczenia. Następnie dodał: “W świetle sytuacji salezjanów we współczesnej Europie, pamiętajcie, że najpierw, poza tym, że przynależycie do waszej inspektorii, jesteście salezjanami świata, wezwanymi do służby na rzecz najuboższej i opuszczonej młodzieży, gdziekolwiek ta się znajduje”.

Przełożony Generalny podkreślił także, że bycie wspólnotą jest jedną z głównych cech Zgromadzenia. Dlatego stale trzeba się troszczyć o poszczególnych współbraci, a przede wszystkim siebie samych, ponieważ „tylko praca wyraźnie wspólnotowa daje doskonałe rezultaty” – podsumował.

Na koniec ks. Fernández Artime dodając otuchy nowicjuszom, stwierdził, że jeśli teraz realizują tę drogę formacji salezjańskiej, dzieje się tak, ponieważ umieli rozeznać głos Boga. I jeśli Jemu i Księdzu Bosko zechcą wypowiedzieć swoje “tak” na zawsze, znajdą drogę swojego życia w byciu salezjanami, sługami młodzieży. “Każdy z nas – powiedział Przełożony Generalny – jest wezwany do stawienia czoła wielkiemu wyzwaniu: być sobą, z żywym duchem Księdza Bosko, dzisiaj, pośród ludzi młodych”.

We wczesnych godzinach popołudniowych nowicjusze dzielili się swoim doświadczeniem związanym z nowicjatem i swoimi wrażeniami po wysłuchaniu przemówienia Przełożonego Generalnego. Następnie ks. Fernández Artime przewodniczył nieszporom, a spotkanie zakończyło się wieczorem odmówieniem różańca w różnych językach oraz “słówkiem na dobranoc”, które wygłosił ks. Guido Errico, odpowiedzialny za formację we Włoszech.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda