Home Wiadomości Bracia Mniejsi: Odpust w Osiecznej

Bracia Mniejsi: Odpust w Osiecznej

Redakcja

Odpust w OsiecznejOd czwartku 30 lipca do poniedziałku 3 sierpnia, w 393 roku od przybycia Braci Mniejszych – franciszkanów do Osiecznej i w XXXVI rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej koronami papieskimi, nasze sanktuarium obchodziło kolejny odpust ku czci Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli.

W tych dniach każdy pod zwykłymi warunkami mógł uzyskać odpust zupełny przybywając do naszego osieckiego sanktuarium lub jakiegokolwiek kościoła parafialnego. Jest to łaska, którą wyprosił św. Franciszek u papieża Honoriusza III. Główne obchody odbyły się w niedzielę 2 sierpnia, poprzedziło je uroczyste triduum trwające od czwartku do soboty.

Msze św. w tych dniach celebrowali księża z okolicznych dekanatów i zgromadzeń zakonnych. Nauki i kazania przez wszystkie dni odpustu głosił o. Joachim Kusz ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów. Na zakończenie uroczystego triduum, w sobotę po Mszy św., o godzinie 20, wyruszyła z naszego kościoła procesja z kopią obrazu Matki Bożej Bolesnej z udziałem licznych pocztów sztandarowych, strażaków oraz wiernych. Na jej zakończenie o. Gwardian Jesse dokonał uroczystego błogosławieństwa zebranych. Uroczystości centralne odpustu odbyły się w niedzielę 2 sierpnia. Sumę o godzinie 11:30 celebrował o. Prowincjał Antonin Brząkalik OFM z prowincji Wniebowzięcia NMP Katowice – Panewniki. Poprzedziło ją odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej kobiety zmarłe w więzieniu, które w klasztorze osieckim założyli niemieccy okupanci w czasie II wojny światowej.

W odsłonięciu tablicy oprócz licznych wiernych uczestniczyli starosta i przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego, burmistrz miasta Osieczna oraz krewni zmarłych więźniarek. Na zakończenie niedzielnych obchodów odbył się o godzinie 20 koncert Scholi z parafii św. Trójcy w Osiecznej, na który przybyło wiele rodzin z naszej gminy. W ostatni dzień odpustu w poniedziałek 3 sierpnia na specjalną Mszę św. dla chorych przyszły osoby potrzebujące pociechy i umocnienia w swoim cierpieniu. Wszyscy otrzymali sakrament namaszczenia chorych oraz uroczyste błogosławieństwo, a kapłani podczas Mszy św. prosili dla nich o Bożą opiekę w ich trudnej sytuacji. Dziękujemy wszystkim wiernym, księżom i zakonnikom przybyłym na odpust, szczególnie o. Joachimowi Kusz i o. Antoninowi Brząkalikowi za głoszenie Słowa Bożego.

Na specjalne podziękowania zasłużył także o. Ginter pracujący na codzień w Szwajcarii, który jak co roku gorliwie posługiwał wśród pielgrzymów przez wszystkie dni trwania odpustu.

br. Aureliusz Grabowski – nowicjusz

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda