Home Wiadomości Bracia Mniejsi: Odznaka dla O. Nikodema i O. Macieja

Bracia Mniejsi: Odznaka dla O. Nikodema i O. Macieja

Redakcja

Odznaka dla O. Nikodema i O. MaciejaUprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na wniosek Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przyznał, m.in., srebrną odznakę „Za opiekę nad Zabytkami” O. Nikodemowi i O. Maciejowi.:

– Gwardianowi Klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów we Wschowie. Od wielu lat w klasztorze we Wschowie prowadzone są systematycznie prace konserwatorskie i restauratorskie, niezbędne dla utrzymania znajdujących się tam zabytków w dobrym stanie zachowania. Ojciec Nikodem Smarz zaangażuje się w ten proces, koordynując jego przebieg oraz dbając o to, aby poprzedzały je badania konserwatorskie. Wszystkie prace przy zabytkach, podejmowane przez o. Nikodema Smarza, prowadzone są zawsze zgodnie z zasadami ochrony konserwatorskiej.

– Ojcu Maciejowi Krzysztofowi Olszewskiemu. Zastępca gwardiana Klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów we Wschowie. Ojciec Maciej Olszewski wykazuje się wielką dbałością i troską o zabytki, nad którymi sprawuje pieczę. Od 2009 r. z zaangażowaniem przystąpił do trwających nieprzerwanie do dziś działań konserwatorskich dotyczących cennego, zabytkowego wystroju i elementów wyposażenia wschowskiego klasztoru.

Prace te poprzedzane są badaniami konserwatorskimi. Dzięki jego zaangażowaniu odnaleziona została koszulka z obrazu św. Józefa z ołtarza bocznego kościoła. W następstwie jej odnalezienia i wykonania w 2014 r. prac konserwatorskich ołtarz odzyskał pierwotną formę. Dobra współpraca o. Macieja Olszewskiego z urzędem ochrony zabytków oraz wykonawcami prac, zapewnia właściwy przebieg prac konserwatorskich. Wręczenie odznak nastąpi podczas Wojewódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia ochrony Zabytków, które odbędą się w dn. 15 kwietnia 2015 r. w Rokitnie.

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda