Home Wiadomości Bracia Mniejsi: Tydzień formacyjny w Krakowie

Bracia Mniejsi: Tydzień formacyjny w Krakowie

Redakcja

26 braci zakonnych z Polski i Słowacji wzięło udział w tygodniu formacyjno-kształceniowym, zorganizowanym w Krakowie, dla franciszkanów do 5 lat po ślubach wieczystych. Od 4 do 9 listopada spotykali się na wspólnej modlitwie, wykładach i pracy w grupach pod hasłem „Wiara i ewangelizacja”.

Młodzi zakonnicy z trzech polskich Prowincji oraz z Kustodii Słowackiej i ekipa wykładowców, w której skład weszli franciszkanie zajmujący się duszpasterstwem, formacją, terapią, pracą naukową i dydaktyczną oraz nowymi formami ewangelizacji, spędziła w franciszkańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie prawie tydzień.

Kurs rozpoczęli od dnia skupienia, prowadzonego przez o. Andrzeja Prugara – ojca duchownego w franciszkańskim seminarium. W konferencjach o. Andrzej mówił o misji każdego brata, jaka jest ewangelizacja przez miłość.

Przez kolejne dni bracia uczestniczyli w zajęciach wykładowo – warsztatowych, prowadzonych przez: o. Roberta Zbierańskiego z Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbe w Gdańsku oraz o. Mateusza Stachowskiego – z Klasztoru w Gdyni (redaktora Franciszkanie.TV i odpowiedzialnego w Prowincji gdańskiej za Komisję ds. Środków Społecznego Przekazu). O. Robert mówił o ewangelizacji jaką każdy z braci realizuje wypełniając swoje codzienne obowiązki w klasztorze czy kościele, natomiast o. Mateusz uczył jak ewangelizować za pomocą mass mediów.

W ostatnim dniu kursu zajęcia prowadził o. Piotr Bielenin, wykładowca Instytutu Studiów Franciszkańskich i zaproponował zgromadzonym temat: „Wiara i głoszenie Słowa – według św. Franciszka i jego następców”. Uczestnicy kursu zapoznali się także z praktycznymi formami nowej ewangelizacji prowadzonej przez: Sanktuarium Matki Bożej i Franciszkański Dom Formacyjno-Edukacyjny w Rychwałdzie (wykład prowadził o. Bogdan Kocańda – kustosz sanktuarium, proboszcz i gwardian) oraz Franciszkańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Chęcinach (zajęcia prowadził o. Paweł Chmura – gwardian, dyrektor FCPU i terapeuta uzależnień).

o. Piotr Stanisławczyk

Za: www.zakonfranciszkanow.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda