Home Wiadomości Bracia Mniejsi: Wizyty ministrów prowincjalnych

Bracia Mniejsi: Wizyty ministrów prowincjalnych

Redakcja

W środę, 9 V 2012, nowy minister prowincjalny o. Alan Tomasz Brzyski OFM udał się w towarzystwie ex-ministra prowincjalnego o. Wacława Stanisława Chomika OFM z wizytą do Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu.

Przedstawił się księdzu arcybiskupowi Marianowi Gołębiewskiemu, metropolicie wrocławskiemu, i wręczył mu litterae dimissoriae. Upoważniają go one do udzielenia święceń diakonatu i prezbiteratu alumnom z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów we Wrocławiu, które odbędą się 19 V w kościele pw. św. Antoniego na Karłowicach.

Ministrowie prowincjalni odwiedzili też księdza kardynała Henryka Gulbinowicza, arcybiskupa seniora wrocławskiego. Na zakończenie wizyty ksiądz kardynał uhonorował o. Wacława „Pierścieniem Tysiąclecia”, uznając jego zasługi na rzecz promocji wartości ludzkich i życia religijnego w Archidiecezji Wrocławskiej.

W latach urzędowania w Kurii Prowincjalnej we Wrocławiu, od 2005 o. Wacław jest w archidiecezji członkiem Rady ds. życia konsekrowanego. Z jego inicjatywy m.in. świętowano w archikatedrze wrocławskiej jubileusz 800-lecia Reguły św. Franciszka i powstania Zakonu Braci Mniejszych (24 VI 2009), a w Hali Stulecia 25-lecie Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, pod nazwą „Asyż we Wrocławiu” (9 X 2011). Obie uroczystości miały charakter ogólnopolski.

Po wizytach w Kurii Metropolitalnej, minister prowincjalny o. Alan znowu wyruszył do wspólnot braterskich, by rozmawiać z braćmi. Takiej praktyki domaga się od niego ustawodawstwo zakonu braci mniejszych, zanim rozpocznie się Kongres Kapitulny (26-28 V), na którym od nowa będą przyznawane urzędy i stanowiska prowincjalne oraz tworzone wspólnoty klasztorne.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda