Home WiadomościZ kraju Bernardyńscy ministranci z Opatowa wicemistrzami Polski

Bernardyńscy ministranci z Opatowa wicemistrzami Polski

Redakcja

Ponad 100 ministranckich drużyn zmagało się na VII Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce halowej, które odbyły się w dniach 1-2 maja 2012 r. w Częstochowie. Także te związane z klasztorami rodziny franciszkańskiej. Wśród nich ministranci bernardyńskiej parafii w Opatowie – od kilku dni wicemistrzowie kraju.

Mistrzostwa zgromadziły łącznie 111 drużyn, w sumie 1108 uczestników, z 31 diecezji. Z jednej strony była to rywalizacja ministrantów na hali, z drugiej strony Częstochowa i Jasna Góra to spotkanie z Matką Bożą. Niezwykłym przeżyciem dla ministrantów był udział we Mszy św. na Jasnej Górze i Apelu Jasnogórskim, oraz udział we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Abpa Wacława Depo, na której byli: Jan Tomaszewski i Jerzy Brzęczek.

Rozgrywki toczyły się w 9 halach, a zakończenie mistrzostw miało miejsce w Hali Polonia w Częstochowie. Na podsumowanie mistrzostw został rozegrany mecz między Orłami Górskiego, wzmocnionymi następnym pokoleniem reprezentantów Polski, a drużyną złożoną z księży archidiecezji częstochowskiej. Mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla Orłów Górskiego.

Ministranci parafii OO. Bernardynów w Opatowie zagrali na Mistrzostwach Polski po raz drugi. Nie odbyłoby się to bez finansowego wsparcia wielu życzliwych osób. „Organizacja tego typu mistrzostw sprzyja wychowaniu młodego pokolenia. Pokazuje, że sport winien łączyć się z dobrą rywalizacją i uczciwością. Mistrzostwa ministrantów na skalę ogólnopolską przyczyniają się niewątpliwie do popularyzacji piłki nożnej. Rozgrywki, w których uczestniczyło ponad tysiąc młodych ludzi, oznaczają, że sport zajmuje istotne miejsce w życiu człowieka. To bardzo ważne, by jak najwięcej młodych ludzi w Polsce uprawiało sport.”- powiedział opiekun opatowskiej grupy o. Ezechiel Lasota.

Opatowska drużyna ponadgimnazjalna, mimo iż wyszła z grupy, w drugim dniu rozgrywem musiała uznać wyższość swoich kolegów z innych drużyn, nie kwalifikując się tym samym do ćwierćfinałów. Inaczej było w kategorii ministrantów szkół gimnazjalnych. Tutaj opatowiacy rozdawali karty aż do finału, gdzie ich przeciwnikami była drużyna z parafii św. Anny w Lubartowie. O utracie upragnionego tytułu mistrzowskiego zadecydowała utrata bramki w ostatnich sekundach meczu.

Widać wyraźnie, że opatowscy ministranci idą w ślady swego opiekuna, o. Ezechiela, który w księżowskiej reprezentacji Polski wywalczył tytuł Mistrzów Europy roku 2011, a w bieżącym roku mistrzostwo Polski wraz z drużyną diecezji sandomierskiej, na której terenie leży Opatów. W przygotowaniu młodzieży do zawodów pomagali mu Rafał Sapała oraz Piotr Kaczmarczyk.”Takie mistrzostwa to niezwykła inwestycja w formację młodego człowieka. To także wielkie przeżycie, kiedy blisko 1000 ministrantów dobrze i pożytecznie spędza swój czas wolny” – powiedział opiekun grupy gimnazjalnej Rafał Sapała.

Za: www.bernardyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda