Home Wiadomości Cystersi: „Niedziela bigosowa”

Cystersi: „Niedziela bigosowa”

Redakcja

W ostatnią niedziele listopada o godz. 11.45, sprawowana była Msza św. w intencji wszystkich zmarłych przyjaciół i dobrodziejów naszego opactwa w Wąchocku. Na tę uroczystość przybyli wierni z sąsiednich miejscowości, aby uczestniczyć w Eucharystii, Drodze Krzyżowej i wspólnym posiłku.

„Niedziela bigosowa” – czyli nazwa corocznego spotkania naszych dobrodziejów. Uroczystej Eucharystii w tym dniu, przewodniczył i homilię wygłosił opat o.Eugeniusz OCist. Po Mszy Świętej na krużgankach klasztornych odbyła się Droga Krzyżowa, którą poprowadził o.Gerard OCist. Następnie wspólnota naszego opactwa zebrała się w kościele, aby wyrazić wdzięczność naszym dobrodziejom za ich wszelkie dobro. Po krótkim słowie wdzięczności, jakie skierował do zebranych o. Opat, wspólnie z naszymi gośćmi uwielbiliśmy Chrystusa Eucharystycznego, oraz na nowo oddaliśmy się Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata.

Następnie wszyscy spotkali się w średniowiecznym refektarzu, gdzie mogli posilić się smacznym, cysterskim bigosem (od którego właśnie to spotkanie przyjęło nazwę – „niedziela bigosowa”). Drożdżowe ciasto i gorąca herbata sprzyjały do wspólnej i radosnej rozmowy. Miłych gości obsługiwali gospodarze.

Na zakończenie o.Anioł OCist, opiekun tej grupy, pamiętał, aby każdy z nich otrzymał upominek na pamiątkę naszego wspólnego spotkania.

“Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg” (2Kor 9,7).

Za: www.wachock.cystersi.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda