Home Wiadomości Lwów: poświęcenie odrestaurowanej kaplicy

Lwów: poświęcenie odrestaurowanej kaplicy

Redakcja

4 października we franciszkańskim kościele we Lwowie, podczas wieczornej Mszy św. miało miejsce uroczyste poświęcenie odrestaurowanej kaplicy „Chrystusa Ukrzyżowanego”.

Prace nad przywróceniem kaplicy do pierwotnego stanu trwały 6 miesięcy pod wodzą Jana Wilkańca, konserwator dzieł sztuki z Krakowa.

Kaplica ta, zwana kaplicą „Chrystusa Ukrzyżowanego”, została dodana do kościoła w 1902 r. Znajduje się tutaj ołtarz z dużym drewnianym krzyżem z połowy XVIII wieku.

Pochodzi on z nieistniejącego już lwowskiego franciszkańskiego klasztoru św . Krzyża, ale tradycja mówi, że jest znacznie starszy i kojarzy go z Ukrzyżowaniem i z osobą bł. Jakuba Strzemię (1409).

Kto modli się przed tym krzyżem, ma przywilej odpustu zupełnego za dusze zmarłych z dekretu papieża Piusa IX w dniu 2 maja 1851 r., o czym świadczy napis na kartuszu.

Kaplicę zdobią polichromie, a także zachowany witraż ze struktury ówczesnej kaplicy, natomiast drugi został zniszczony podczas II wojny światowej. W kaplicy są dwie postacie – św. Teresy z Avila i św. Teresy z Lisieux, która została przeniesiona z klasztoru Karmelitów Bosych.

myridobro.org/red.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda