Home Wiadomości Jezuici: Kościół potrzebuje liderów

Jezuici: Kościół potrzebuje liderów

Redakcja

W dniach 23-24 listopada, po raz pierwszy w Radomiu, odbył się Kurs Liderów. Prowadzący, Mateusz Bartosik, Radosław Wądołowski oraz Wojciech Werhun SJ zaproponowali dwudniowe szkolenie zbudowane z serii praktycznych warsztatów. Gospodarzem była Katolicka Wspólnota Modlitwy i Ewangelizacji Świętego Dobrego Łotra z Radomia.

Wśród uczestników znaleźli się także członkowie kilku innych wspólnot.

Organizatorzy w bardzo praktyczny sposób wykorzystują wiedzę i umiejętności między innymi z takich dziedzin jak: zarządzanie, komunikacja, psychologia, duchowość. – To było bardzo praktyczne doświadczenie. Dużo ćwiczeń, warsztatów, przykładów z życia. A przy tym bez zbędnego gadania i przynudzania – mówił Grzegorz Gębski, animator ze wspólnoty Świętego Dobrego Łotra oraz raper chrześcijański. Uczestnicy byli pod wrażeniem doświadczenia, kompetencji oraz dobrego przygotowania całego kursu i warsztatów: – Kurs bardzo mi się podobał, organizatorzy są bardzo kompetentni, a zajęcia praktyczne. Dzięki warsztatom mogłam skonfrontować się z trudnymi sytuacjami, które na pewno spotkają mnie w przyszłości – mówiła Edyta Wójtowicz, która właśnie objęła funkcję animatora w swojej wspólnocie. Michał Popiel, Lider Wspólnoty Świętego Dobrego Łotra dzięki warsztatom mógł nazwać pewne rzeczy, o których wiedział oraz cieszył się, że taki kurs mogli przeżywać animatorzy. – To wielkie bogactwo dla animatorów – zapewniał. – Kurs był prowadzony umiejętnie i bardzo merytorycznie. Dla mnie najważniejsze było doświadczenie medytacji ignacjańskiej, ponieważ ostatnio byłem bardzo zajęty a tutaj dzięki niej mogłem doświadczyć od Boga pocieszenia i zobaczyć czego tak naprawdę pragnę – opowiadał Mariusz Trzmielewski, Wspólnota Jezus żyje! z Pionek k/ Radomia.

Kurs Liderów miał bogatą ofertę bloków tematycznych oraz praktycznych ćwiczeń do nich dobranych. Uczestnicy poznawali metody i kierunki rozwoju osobistego opartego między innymi na samoświadomości oraz rozwoju w małych grup formacyjnych. W tematach pojawiły się również: feedback, czyli konstruktywna krytyka i pochwała, umiejętność słuchania i zadawania pytań oraz prowadzenie małych grup. Przyszli chrześcijańscy liderzy głównie doceniali warsztaty, podczas których mogli przekuć wiedzę i teorię w praktykę. – Dla mnie najważniejsze były warsztaty, ponieważ mogłam skonfrontować się z problemami, o których nie byłam świadoma, że mogą pojawić się w grupie. Myślę też, że wiele praktycznych rzeczy z kursu przeniosę na swoje życie osobiste czy to w rodzinie czy w biznesie – mówiła Edyta Wójtowicz ze Wspólnoty Świętego Dobrego Łotra. Kurs w sposób bardzo praktyczny uczył konkretnych umiejętności w życiu prywatnym jak i wspólnotowym. – Bardzo ważne jest dla mnie, że temat tego kursu pokrywa się z tym co robię na co dzień. Wiele z tych rzeczy jest do zastosowania od zaraz, zresztą kilka już wprowadziłem w życie – mówił Grzegorz Gębski, prawnik.

Kurs Liderów został dobrze przyjęty przez członków różnych wspólnot z diecezji radomskiej. Jest on skutecznym narzędziem, który uczy konkretnych umiejętności. – Najważniejszym doświadczeniem dla mnie był blok o samoświadomości. Widzę jak to jest ważne w życiu codziennym. Na niej opiera się znajomość swoich słabych i mocnych stron oraz pewność siebie.

Z takiej wiedzy i umiejętności korzystam w domu i w wychowywaniu dzieci – mówił Zbigniew Biel, mąż i ojciec piątki dzieci. – Dzięki temu kursowi razem z animatorami będziemy mieli punkt odniesienia – mówił Michał Popiel. Dla Grzegorza Gębskiego, animatora ze Wspólnoty Świętego Dobrego Łotra bardzo ważny i praktyczny jest temat dobrego feedbacku, czyli umiejętnego krytykowania lub chwalenia. – Wcześniej już o tym słyszałem, a mimo to uświadomiłem sobie, że robiłem to nie do końca dobrze. Super też były bloki o prowadzeniu spotkania w grupie – cieszył się.

Mamy nadzieję na kolejny Kurs Liderów w Radomiu i serdecznie polecamy go wszystkim, którzy chcą skutecznie przewodzić i współpracować z ludźmi w dziele głoszenia Dobrej Nowiny na większą chwałę Bożą.

Kurs Liderów inicjatywa grupy ludzi – jezuitów oraz świeckich wywodzących się z duszpasterstw jezuickich – których pasją jest stawanie się liderami, jakich potrzebuje współczesny Kościół oraz poszerzanie swojego doświadczenie prowadzenia wspólnot (m. in. przez studia). Większość z nich należała kiedyś do jezuickiego duszpasterstwa MAGIS lub jezuickiego duszpasterstwa akademickiego DACH we Wrocławiu. W wolnym czasie chętnie odwiedzają wspólnoty organizując kursy i szkolenia o różnym zakresie czasowym i tematycznym. Można się z nimi skontaktować przez facebook’a (facebook.com/kursliderow) oraz maila ([email protected]).

Paweł Salach – student Teologii UKSW w Warszawie. Wspólnota Świętego Dobrego Łotra (wywodzę się stamtąd; jest mi bliska moja wspólnota). Obecnie uczęszczam do wspólnoty charyzmatyczno-ignacjańskiej Kontakt w Duszpasterstwie Akademickim „Dąb” w Warszawie.

RED.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda