Home Wiadomości Czekają na koronację

Czekają na koronację

Redakcja

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej z jarosławskiej bazyliki dominikanów otrzyma 15 września nowe papieskie korony.

Uroczystości odbędą się na jarosławskim rynku – gdzie korony nałoży na Pietę były metropolita gdański, abp Tadeusz Gocłowski. Po mszy świętej figura Matki Bożej Bolesnej zostanie przeniesiona w procesji ulicami Jarosławia do dominikańskiej świątyni.

Rekoronacja średniowiecznej Piety uświetni jubileusz 300-lecia konsekracji bazyliki Matki Bożej Bolesnej, którą od ponad dwóch stuleci opiekują się ojcowie dominikanie. Dla uczczenia jubileuszu ufundowano właśnie nowe papieskie korony dla czczonej w sanktuarium figury Matki Bożej ze zdjętym z krzyża ciałem Chrystusa.

W oczekiwaniu na jubileuszowe uroczystości wykonana z drzewa gruszy Pieta poddawana jest obecnie konserwacji w Krakowie. W zastępstwie oryginału, jarosławscy dominikanie umieścili tymczasowo w niszy ołtarzowej wierną kopię cudownej Piety.

Historia jarosławskiej Piety i miejsca, w którym się ona znajduje, sięga XIV wieku. Przy jednej z dróg, biegnącej w kierunku Krakowa, 20 sierpnia 1381 roku grupa pasterzy znalazła figurę Matki Boskiej trzymającej na rękach ciało zmarłego Chrystusa. Pietę pasterze przenieśli do kościoła parafialnego w Jarosławiu. Jednak – jak podaje tradycja – w nocy, ku zdumieniu wszystkich, figura powróciła na miejsce, skąd ją zabrano.

Miejsce to nazwano „wzgórzem pobożności” i zbudowano tam drewnianą kapliczkę, w której umieszczono Pietę. Od razu rozpoczął się żywy kult, a pielgrzymi zaczęli doświadczać wielu cudów. Wśród pierwszych pątników w 1387 roku była królowa Jadwiga. Niestety, w 1410 i 1420 roku kaplica została splądrowana i zniszczona przez grasujące hordy tatarskie. Mimo pożaru kaplicy, figura ocalała, zyskując w ten sposób jeszcze większą sławę.

W XVII wieku jezuici wznieśli w tym miejscu barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej wraz z zespołem klasztornym. Po kasacie jezuitów – od 1777 roku miejscem tym opiekują się dominikanie. W 1966 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Znajdująca się w świątyni figura Piety w 1636 roku została przez ówczesnego biskupa przemyskiego uznana za cudowną, a w roku 1755 ukoronowano ją po raz pierwszy koronami papieskimi.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda