Home Wiadomości Odznaczenie dla ojca Lecha Nowińskiego CR

Odznaczenie dla ojca Lecha Nowińskiego CR

Redakcja

12 czerwca 2013 roku, podczas podniosłej uroczystości w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Ojciec Lech Nowiński CR został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Odznaczenie zostało przyznane przez Prezydenta RP na wniosek Śląskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a wręczenia dokonał – w imieniu Prezydenta RP – Wojewoda Mazowiecki.

Ojciec Lech Nowiński, gdy po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął pracę w elektrowni w Rudzie Śląskiej, wszedł aktywnie w struktury NSZZ Solidarność. Był członkiem redakcji biuletynu „Ostrogi”. Po ogłoszeniu stanu wojennego brał udział w organizowaniu akcji protestacyjnych. Aresztowany i przetrzymywany w kilku aresztach śledczych. Internowany w obozie w Uhercach Mineralnych w Bieszczadach.

Zwolniony z internowania na skutek amnestii z racji święta Odrodzenia Polski. Następnie „prewencyjnie” zatrzymywany na 48 godzin przy okazji wszelkich rocznic, grożących ewentualnymi zamieszkami.

Za: W. Śpiewak CR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda