Home Wiadomości Częstochowa: Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę

Częstochowa: Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę

Redakcja

Na Jasną Górę przybyła Trzecia Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Jest ona okazją do wspólnej modlitwy o ożywienie wiary w Europie i wyrazem przyjaźni polsko-węgierskiej.

Jako wotum Madziarzy złożyli kopię figury Matki Bożej z Csíksomlyó w rumuńskim dziś Siedmiogrodzie, największego na świecie sanktuarium maryjnego Węgrów.

„Niech wzajemna wymiana kopii cudownego obrazu i cudownej figury umocni relacje pomiędzy obu sanktuariami; niech wszystkim ludziom dobrej woli przypomina o naszych chrześcijańskich korzeniach i przyjaźni polsko-węgierskiej” – powiedział w kazaniu bp József Tamás z archidiecezji Alba Iulia w Rumunii, na terenie której znajduje się Csíksomlyó. Mówił o konieczności powrotu do Maryi, która jest wielkim wzorem i szczególną pośredniczką.

Celem narodowych pielgrzymek naszych sąsiadów jest przypomnienie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim wiara katolicka i historia, także Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski.

Przełożony węgierskiej prowincji paulinów o. Botond Bátor podkreśla, że dziś w Europie konieczna jest jedność zwłaszcza na modlitwie: „Myślę, że teraz w Europie najbardziej potrzebujemy wzajemnej pomocy. Ta pomoc to powiązanie przede wszystkim na płaszczyźnie wiary i musimy tego bardzo pilnować. Dlatego zaczęliśmy trzy lata temu i musimy to kontynuować”.

W Narodowej Pielgrzymce Węgrów na Jasną Górę uczestniczy prawie 800 osób. Z Częstochowy pielgrzymi udadzą się do Krakowa.

I. Tyras, Jasna Góra

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda