Home Wiadomości Częstochowa: Sercanin rektorem Akademii Polonijnej

Częstochowa: Sercanin rektorem Akademii Polonijnej

Redakcja

Znany socjolog rodziny ks. prof. Władysław Majkowski SCJ został nowym rektorem Akademii Polonijnej w Częstochowie.

Związany dotąd z Uniwersytetem Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. prof. Władysław Majkowski objął funkcję rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 8 listopada. W głównej auli uczelni zebrali się wykładowcy, przedstawiciele świata nauki, parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie kultury i studenci. Wśród nowych wykładowców Akademii był również drugi sercanin, ks. dr Tadeusz Michałek SCJ.

Po wręczeniu nowemu rektorowi insygniów władzy (berło, łańcuch i pierścień), ks. prof. Majkowski w przemówieniu zauważył, że nowy rok nauki zawsze pozwala z nadzieją spojrzeć w przyszłość, choć z horyzontu nie znikną od razu trudności wynikające z niżu demograficznego, emigracji Polaków i ekonomicznych problemów, co ujemnie wpływa na liczbę chętnych do podejmowania studiów. Według mówcy, te obiektywne trudności „uderzają w sedno instytucji edukacyjnych: racją bowiem istnienia uczelni są jej studenci” – podkreślił. „Drugi rodzaj trudności to niskie i nierzadko nieracjonalne finansowania nauki. Stąd polska nauka potrzebuje zarówno polityki migracyjnej, większych nakładów, ale także ich racjonalizacji – stwierdził, otwierając nowy rok nauki w jednej z największych prywatnych uczelni w Częstochowie. Zebrani wysłuchali także wykładu inauguracyjnego prof. Bogdana Piotrowskiego z Uniwersytetu La Sabana w Bogocie (Kolumbia). W przeddzień inauguracji spotkali się na Mszy św. w kaplicy jasnogórskiej, gdzie przed obrazem Matki Bożej modlono się za studentów, pracowników i nowy rok nauki.

Zwyczajem lat poprzednich, rozpoczęciu roku na akademii towarzyszyły: II Międzynarodowy Kongres Jana Pawła Wielkiego i IX Międzynarodowy Kongres Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii. Po raz dziewiąty odbył się też Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny 2014” – spotkanie z literatami, filmowcami, ludźmi kultury.

AS

Ks. prof. Władysław Majkowski pochodzi z Kasinki Małej (Małopolska). Jest kapłanem w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusa. Odbył studia filozoficzno-teologiczne w seminarium Księży Sercanów w Krakowie i Stadnikach, następnie studia socjologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, i filozofii na Uniwersytecie Urbanianum. Jest absolwentem Loyol University w Chicago, gdzie uzyskał stopień doktora socjologii (PhD). Przez kilkanaście lat pracował w Instytucie Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie – obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a następnie na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych tegoż Uniwersytetu, gdzie się habilitował na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. Czynniki dezintegracji współczesnej rodziny polskiej. Tytuł profesora otrzymał z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przez 8 lat był dyrektorem Instytutu Socjologii UKSW. Jest autorem kilku książek, ponad stu artykułów naukowych w języku polskim, angielskim i włoskim, haseł w słownikach, brał udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych; wypromował 160 magistrów, 12 doktorów    W ramach działalności społecznej założył w Warszawie akademik dla potrzebujących studentów.

Akademia Polonijna w Częstochowie posiada szeroką ofertę kształcenia, m.in. w kierunkach: ekonomi, filologii, administracji, politologii i pielęgniarstwa. Prowadzi studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, doktoranckie i międzynarodowe (Europejska Szkoła tłumaczy – EST, Europejska Szkoła Dyplomacji – ESD i Busines School w języku angielskim – BSC). Prowadzone są też zajęcia na Uniwersytecie trzeciego Wieku. Uczelnia posiada swoje hostele, realizuje program Erasmus, umożliwiający roczne studia za granicą.

Więcej o uczelni i studiach pod adresem: http://www.ap.edu.pl oraz https://pl-pl.facebook.com/akademiapolonijnaczest

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda