Home Wiadomości Jezuici wczoraj i dziś

Jezuici wczoraj i dziś

Redakcja

Pod takim hasłem 20 listopada odbyła się w Toruniu konferencja naukowa z okazji 200-lecia odrodzenia Towarzystwa Jezusowego. Jej organizatorami byli toruńscy jezuici wraz z Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przy współpracy Papieskiego Wydziału Teologicznego „Bobolanum” w Warszawie.

W pierwszej części sesji, która miała miejsce na Wydziale Nauk Historycznych UMK, prelegenci przedstawiali rolę jezuitów w kulturze staropolskiej (Kazimierz Maliszewski), przyczyny kasaty zakonu w 1773 r. (Robert Danieluk SJ i Stanisław Roszak), czas przetrwania jezuitów w Imperium Rosyjskim oraz wskrzeszenie Towarzystwa Jezusowego w 1814 roku i jego następstwa (Marek Inglot SJ i Andrzej Paweł Bieś SJ). Temat apostolatu intelektualnego na przykładzie początków „Przeglądu Powszechnego” przedstawił Krzysztof Dorosz SJ, zaś o obecności zakonu w powojennej historii Torunia oraz roli jezuitów w okresie przełomu solidarnościowego po 1980 r. mówili Waldemar Rozynkowski i Wojciech Polak.

Wątek historii i współczesności jezuitów był kontynuowany podczas popołudniowej dyskusji panelowej, toczącej się w pięknej auli Collegium Maximum UMK, pod prowokacyjnym nieco tytułem: „Czy jezuici mają jeszcze przyszłość?”. Wystąpili w niej związani z toruńskimi jezuitami naukowcy: Viara Maldjieva, Kazimierz Maliszewski, Andrzej Tyc oraz Wacław Oszajca SJ, a spotkanie prowadził Grzegorz Dobroczyński SJ. Paneliści i dyskutanci zwracali uwagę na potrzebę dalszej współpracy jezuitów ze środowiskiem uniwersyteckim, pogłębiania dialogu między wiarą a nauką, ale też podkreślali nieocenioną wartość posługi duszpasterskiej i konieczność jej kontynuacji oraz zwracali uwagę na oczekiwanie duchowej pomocy w porządkowaniu zmieniającej się rzeczywistości. Toruńskie spotkanie wokół historii jezuitów zakończyło się w Kościele Akademickim uroczystą celebracją liturgiczną, której przewodniczył o. Prowincjał Tomasz Kot SJ.

200-lecie wskrzeszenia Towarzystwa stało się w Toruniu dobrą okazją do naświetlenia przez znawców tematu mało znanych faktów z naszej historii, nawiązania do współczesności i dzisiejszych zaangażowań duszpasterskich, a także ważną chwilą integracji środowiska naszych przyjaciół. Konferencyjne spotkania były kontynuowane 22 listopada na PWT „Bobolanum” w Warszawie, a teksty wygłoszonych w obu sesjach referatów ukażą się w przyszłorocznym numerze specjalnym „Studia Bobolanum”.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda