Home Wiadomości Kakooge: karetka dla franciszkańskiego szpitala

Kakooge: karetka dla franciszkańskiego szpitala

Redakcja

MIVA Polska pomaga w tym roku w zakupie ambulansu dla szpitala we franciszkańskiej misji w Kakooge. Wszyscy mogą przyłączyć się do tego dzieła.

Franciszkanie z Ugandy zwrócili się w tym roku do MIVA Polska z prośbą o pomoc w zakupie karetki do Centrum Zdrowia św. Franciszka w Kakooge. Zostało ono założone w 2009 roku dla lokalnej społeczności, w przeważającej większości – ubogiej. Centrum posiada gabinet dentystyczny, salę operacyjną, poradnię dla kobiet ciężarnych, rentgen, USG i szpitalik na 28 łóżek. Nie posiada jednak karetki potrzebnej do wizyt chorych w wioskach, w nagłych przypadkach czy do ratowania ludzi w wypadkach drogowych i transportu chorych w skomplikowanych przypadkach do szpitala w Kampali.

Operacje w ośrodku – jak informuje MIVA o. Bogusław Dąbrowski OFMConv., misjonarz w Ugandzie i dyrektor Ośrodka – są robione tylko doraźnie, kiedy przyjeżdża lekarz z Kampali. Częściej jest to możliwe dzięki lekarzom–wolontariuszom różnych specjalności, przybywającym także z Polski. We współpracy z Polską Misją Medyczną, prowadzone są też szkolenia lokalnego personelu służby zdrowia. Ośrodek często też przyjmuje ofiary wypadków drogowych z racji na lokalizację przy głównej drodze z Kampali na północ- dodaje misjonarz.

To nie jest jeszcze duży ośrodek – zaznacza o. Bogusław Dąbrowski, dyrektor Ośrodka – ale ma perspektywy na rozwój. Codziennie w szpitaliku przebywa 5-6 pacjentów, a przychodzi na badania 10-15 pacjentów. Nie jest to duża liczba, ale wynika to z tego, że ludzie są biedni. Nie było też dotąd stałego lekarza. Na szczęście od września tego roku mamy już zatrudnionego lekarza, więc pacjentów przybywa. Najczęstsze choroby to malaria, tyfus, kiła, AIDS i ofiary wypadków drogowych. Dwa lata temu zgłosiła się osoba z objawami eboli.( …) Od czasu do czasu organizujemy przyjazd woluntariuszy, lekarzy, pielęgniarek, dentystów i okulistów z Polski, USA i Niemiec. Wtedy do ośrodka przychodzą tłumy pacjentów. Lekarze-woluntariusze docierają do małych wiosek niosąc pomoc i ulgę w cierpieniu.

Ufam, że z pomocą MIVA Polska dzięki akcji „Misyjny ambulans – ratujemy życie” zakup karetki będzie możliwy. Wierzę, że znajdą się ludzie dobrzy i wrażliwi na potrzeby i cierpienia bliźnich w Afryce… Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mogą nam pomóc przez modlitwę oraz ofiary złożone na karetkę do Kakooge – zwraca się z prośbą o. Bogusław z Ugandy. W imieniu Ośrodka i wszystkich pacjentów dziękuję za wszelką pomoc – dodaje misjonarz.

Polscy franciszkanie przybyli do Ugandy w 2001 roku. Rozpoczęli pracę w misji św. Judy Tadeusza w Kakooge, 100 km na północ od Kampali, w parafii z 16 stacjami dojazdowymi. Oprócz kościoła parafialnego i franciszkańskiego klasztoru jest tam szkoła średnia dla 120 dziewcząt prowadzona przez siostry franciszkanki. Ogromnym uznaniem cieszy się również szkoła podstawowa, którą opiekują się bracia szkolni. Uczęszcza do niej 900 uczniów. Teren dystryktu misyjnego zamieszkiwany jest przez ok. 20 tys. ludzi, z czego 7 tys. to katolicy.

Dobrowolną ofiarę na ambulans do Ugandy można przekazać na konto MIVA Polska:
KOMISJA EPISKOPATU POLSKI DS. MISJI

ul. Byszewska 1, 03-729 Warszawa 4, skr. poczt. 112
69 1240 1037 1111 0000 0691 6802

z dopiskiem: MIVA Polska – misyjny ambulans

Za: misje.francisszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda