Dąbrowa Górnicza: z Greccio na „Górkę”

Świąteczną tradycją na „Górce Gołonoskiej” u OO. Franciszkanów w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu jest organizowana co roku z okazji Bożego Narodzenia żywa szopka. Realistyczna sceneria, głosy dziecięcego chóru „Scholka Antolka” zapraszały wiernych do radosnego przyjęcia Boga, który staje się człowiekiem.

Wszystko zaczęło się w 1223 r. we Włoszech, w małej miejscowości Greccio, gdy św. Franciszek po raz pierwszy zorganizował żywą szopkę, pierwszą tego typu próbę plastycznego odtworzenia klimatu Nocy Narodzenia. Dzięki inspiracji Biedaczyny z Asyżu wielu ludzi mogło namacalnie odczuć tamtą atmosferę z Betlejem i na nowo odkryć sens tajemnicy Wcielenia.

OO. Franciszkanie w parafii w Dąbrowie Górniczej kontynuują tę piękną tradycję, organizując Żywą Szopkę w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy na gołonoskim wzgórzu. Świąteczny wieczór wigilijny rozbrzmiewał radosnymi kolędami, zwiastującymi Narodzenie Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Piękne głosy dziecięcego chóru „Scholka Antolka” pomagały wiernym we wspólnym radosnego przeżywania nadejścia Bożego Dzieciątka.

Uroczysta Msza Święta – Pasterka dopełniła radość wspólnego przeżywania Bożego Narodzenia. Żywa szopka na gołonoskiej „górce” u OO. Franciszkanów jest już tradycyjnie Małym Betlejem całej okolicy, żywym odbiciem pamiątki Narodzin Jezusa. Wśród zapachu siana i odgłosów zwierząt, słodkie głosy kolęd „Scholki Świętego Antolka”, tworzą niezapomnianą atmosferę uczuć pełnych mocy, czułości i miłości, skupionych wokół Matki i Bożego Syna.

Taki obraz Bożego Narodzenia od kilku lat jednoczy tłumnie przybywających wiernych z franciszkańskiej i okolicznych parafii. Wspólne kolędowanie dzieci, kapłanów i dorosłych wyzwala wśród zgromadzonych potencjał wiary, który tkwi w polskich rodzinach i w polskiej tradycji chrześcijańskiej.

Scholka powstała jesienią 2013 r. z inicjatywy O. Piotra Wojnowskiego. Należą do niej dzieci w wieku 7 – 10 lat, pochodzące z terenu franciszkańskiej parafii. Spotykają się one na cotygodniowych próbach w klasztorze, aby doskonalić swoje umiejętności. Rodzice z zaangażowaniem przyprowadzają dzieci na próby i czynnie w nich sami uczestniczą, pomagając w śpiewie swoim pociechom.

Oficjalna nazwa chóru „Scholka Świętego Antolka” została wyłoniona w 2014 r., w trakcie konkursu podczas pikniku Antoniańskiego. Ten dziecięcy zespół uświetnia swoim pełnym dynamicznego entuzjazmu śpiewem niedzielne dziecięce Msze święte, wnosząc dużo radości i piękna w przeżywanie tajemnic wiary chrześcijańskiej.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia Scholka kolęduje we franciszkańskiej parafii. Śpiew dzieci jest piękną oprawą muzyczną także podczas innych uroczystości w roku liturgicznym. Instrumentalnie „Scholkę Antolka” wspiera gitara akustyczna, gitara basowa oraz skrzypce (Ania Wajs), nad całością programu wokalno – instrumentalnego czuwają Maciej Szych i Rafał Sokoliński.

Jerzy Mickiewicz

Za: www.franciszkanie.pl.