Home Wiadomości Dominikanie: Przyjdź na “Seminarium z Becketta”

Dominikanie: Przyjdź na “Seminarium z Becketta”

Redakcja

„Końcówce” – najwybitniejszemu dramatowi Samuela Becketta – poświęcone będzie kolejne seminarium, na które zaprasza portal „Szkoła Czytania”.

„Tym razem analizować będziemy sztukę, którą sam Beckett uważał za swój najlepszy dramat, w którym udało mu się zrealizować ideał sztuki, do jakiego dążył” – mówi twórca portalu, dominikanin o. Janusz Pyda.

Najbliższe „Seminarium z Becketta” odbędzie się 26 lutego o godz. 18.15 w krakowskiej księgarnio-kawiarni „Czuły Barbarzyńca” przy ul. Powiśle 11. Spotkanie poprowadzi tradycyjnie Antoni Libera – pisarz, tłumacz i reżyser, a przede wszystkim znawca twórczości Becketta, który przełożył na język polski wszystkie jego dzieła dramatyczne.

„Taka sztuka, jaką jest »Końcówka« (w jakiejkolwiek formie artystycznej), nie mogła byłaby powstać, na przykład, w Średniowieczu. Sztuka o tej wymowie stała się dopiero możliwa, gdy w zasadniczy sposób zmienił się pogląd na świat – w okresie »zmierzchu bogów«, w dobie teorii względności, »krótkiej historii czasu«. Odkryciem Becketta jest zauważenie tego. »Końcówka« odzwierciedla stan naszej świadomości” – napisał o dramacie Libera.

Założony w 2011 roku przez Fundację Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii portal społecznościowo-edukacyjny „Szkoła Czytania” działa także w świecie rzeczywistym – w formie wykładów na temat wybranych arcydzieł literatury polskiej i powszechnej.

„Naszym celem jest nauka powolnego i starannego czytania ksiąg z kanonu dzieł wiecznych. Chcemy też umożliwić czytelnikom z całego kraju aktywne włączenie się w kampanię czytelniczą” – wyjaśnia o. Pyda.

W obecnym roku akademickim uczestnicy „Szkoły Czytania” – jak tłumaczy dominikanin – postanowili „spotkać się nad lekturą dzieł jednego tylko autora, w myśl zasady, że lepiej jest poznać niewiele, ale solidnie, niż dużo, a jedynie powierzchownie”. Zdecydowano się na omówienie twórczości Samuela Becketta, jednego z największych dramaturgów świata.

W ramach zapoczątkowanego w grudniu „Seminarium z Becketta” zaplanowano pięć spotkań, które raz w miesiącu prowadzi Antoni Libera. Każde poświęcone jest innemu tekstowi zmarłego w 1989 roku irlandzkiego noblisty.

Więcej informacji na www.szkolaczytania.org.pl.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda