Home Wiadomości Druga Debata Jasnogórska o łasce

Druga Debata Jasnogórska o łasce

Redakcja

BPJGDruga debata z cyklu ‘Raport jasnogórski 2016’ miała miejsce w sobotę, 24 października na Jasnej Górze. Jest to nowa inicjatywa Zakonu Paulinów.

Dziewięciomiesięczna modlitwa i towarzyszące jej dysputy jasnogórskie mają być przygotowaniem do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski, przez refleksję nad treściami poszczególnych Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. autorstwa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Druga debata odbyła się pod hasłem: ‘Naród wierny łasce’. Dyskutantami byli: bp Grzegorz Ryś, biskup pomoc. arch. krakowskiej; Agnieszka Porzezińska, polska dziennikarka i scenarzystka; Piotr Oszczanowski, historyk sztuki i ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Całość poprowadził Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

Debata odbyła się w historycznych wnętrzach Sali Rycerskiej, pamiętających czasy dawnych dysput teologicznych prowadzonych przez paulińskich zakonników.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Prezydent RP Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

W spotkaniu zorganizowanym na Sali Rycerskiej uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. osoby duchowne, dziennikarze i przedstawiciele świata kultury. Obecni byli m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Izydor Matuszewski, były generał Ojców Paulinów; Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

Organizatorami cyklu debat z ramienia Jasnej Góry są ojcowie: o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów i o. Michał Legan, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Słowo za rozpoczęcie wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Pragnienie kard. Stefana Wyszyńskiego, który prosił w tych Ślubach i przyrzekał wierność łasce uświęcającej, by to spełniało się nieustannie w naszym Narodzie. Zdajemy sobie sprawę, że to ślubowanie przebiega przez najgłębsze pokłady naszego serca, z jednej strony dotyczy naszej wierności Bogu, poprzez walkę z tym wszystkim, co jest grzechem, a z drugiej strony otwiera nas na wielką łaskę i miłosierdzie Pana, który ten grzech przebacza i miłosiernie po ojcowsku przygarnia nas do swojego serca. Pragniemy tu na Jasnej Górze rozważyć ten temat, gdzie ludzie doświadczają w szczególny sposób pod okiem Maryi Jasnogórskiej tego Bożego zatroskania o człowieka, które przechodzi przez konfesjonały jasnogórskie. Jak mawiał św. Jan Paweł II: ‘te konfesjonały mogłyby wiele powiedzieć, o tej łasce, która dotyka człowieka, dotyka wielkim miłosierdziem Pana’. Rozważając ten drugi aspekt Ślubów Jasnogórskich, zapraszam wszystkich do głębokiego przyjrzenia się tej wierności, jak ona spełnia się w naszym narodzie, ale przede wszystkim w naszym osobistym życiu?” – powiedział przeor.

Zaprezentowany został materiał filmowy z omawianym dzisiaj fragmentem Ślubów Jasnogórskich.

Dysputa w Sali Rycerskiej była bardzo ożywiona. Bp Grzegorz Ryś, biskup pomoc. arch. krakowskiej mówił, że „każdy indywidualny człowiek ma być wierny łasce. Wspólnota ludzi nawróconych tworzy naród wierny łasce (…) Spotkanie z Chrystusem ma siłę kulturotwórczą, możemy być narodem jako ludzie, którzy przeżywają swoją osobistą, głęboką wiarę. Logika zadana nam w tym przyrzeczeniu jest ciągle przed nami, dlatego, że my się kochamy zwracać do wspólnot, grup, natomiast wymiar spotkania indywidualnego jest przez nas często zaniedbywany. W naszym duszpasterstwie Naród to nie jest abstrakcja, naród to wspólnota poszczególnych osób”.

Piotr Oszczanowski, historyk sztuki i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, luteranin z wyznania podkreślał: „Słowa o łasce bardzo dobrze pasują do konfesji luterańskiej (…) Łaska uzasadnia naszą relację z Bogiem. W przypadku luteranizmu wierność łasce jest fundamentem”.

Agnieszka Porzezińska, polska dziennikarka i scenarzystka zwróciła uwagę na to, że „wierność daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, ja się jej nie boję, ja z niej korzystam (…) Mam też doświadczenie osób, którzy zrezygnowali z tych pojęć podstawowych, nie korzystają z tych wartości podstawowych i cierpią. Czerpie z doświadczenia pokoleń, czerpie z dziedzictwa Ślubów Jasnogórskich i Prymasa Wyszyńskiego, uznaje autorytet i mądrość ludzi i korzystam z tego. Jeśli więc mi ktoś mi mówi, że wierność jest dobra, ja to przyjmuję, jeśli ktoś mówi prawda, ja to przyjmuję, jeśli ktoś mówi wierz, to ja wierzę”.

Ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC zwrócił uwagę, że: „Jeśli mówimy Ślubach Jasnogórskich mówimy przede wszystkim o wierze, ale zaraz a drugim miejscu mówimy o wspólnocie (…). Śluby Jasnogórskie są do dzisiaj dla nas punktem odniesienia, są symbolem. Na bazie wiary zbudowaliśmy wspólnotę narodową, do tego odwoływał się kard. Wyszyński i do tego odwoływali się w ci, którzy byli w tamtych czasach, trochę opozycyjni do komunizmu. Wspólnota, to Naród budowany na wierze, nie ma czegoś takiego, jak wiara sama sobie. Wiara budowana w odniesieniu do wartości narodowych dała siłę w naszym kraju, która przeprowadziła nas przez te trudne czasy komunizmu”.

Debatę poprzedziła Msza św. odprawiona o godz. 17.30 pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia, biskupa pomoc. arch. krakowskiej w Kaplicy Matki Bożej.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. Mówił: „Chcemy sprawować tą Eucharystię w drugą już naszą debatę, w której chcemy modlić się za naszą Ojczyznę, by się dobrze przygotować do 1050. rocznicy Chrztu Polski i do oddania się, nowego zawierzenia Matce Bożej. Potrzebujemy tego, bo potrzebujemy odpowiadać na dar miłości Boga, by móc pielgrzymować w tych wydarzeniach, w które Bóg nas stawia. Gromadzimy się z różnych miejsc, żeby najpierw się modlić tu, w Kaplicy Matki Bożej, prosząc byśmy mogli przeżywać tę treść drugiego wezwania ze Ślubów Jasnogórskich: ‘Żyć w łasce uświęcającej’, prosić, aby cały naród żył w łasce uświęcającej”.

„Mamy bardzo piękne słowo Ewangelii, które nas bezbłędnie prowadzi do tej refleksji nad wiernością wobec łaski. Taki jest temat tej rozmowy, która ma się później toczyć na Sali Rycerskiej. To jest Ewangelia, która bardzo celnie pokazuje, co to jest łaska i jak istotne myślenie kategoriami łaski jest dla doświadczenia wiary, dla przeżywania wiary – mówił w homilii bp Grzegorz Ryś – Przychodzą ludzie do Jezusa, mówią mu o tragedii, mówią o tym, że Piłat wyzabijał ludzi, którzy przyszli do świątyni jerozolimskiej Galilei, przyszli, żeby się modlić, żeby złożyć Bogu ofiary, a Piłat jakby w kontekście tego aktu ofiarnego ich pozabijał, zmieszał ich krew z krwią ofiar, dramat, straszny dramat. Nie potrafimy więcej na ten temat powiedzieć, bo nie ma innych źródeł prócz Ewangelii Łukasza, nie znamy innych tekstów, które pozwoliłyby na głębszy opis, ale możemy sobie łatwo wyobrazić emocje tych ludzi, ich wzburzenie wewnętrzne i to jak są rozpaleni, kiedy Jezusowi opowiadają o tym, co się stało. Ciekawe, że Pan Jezus ani jednym tekstem nie odnosi się do Piłata, są takie komentarze, które mówią, że w tym tekście jest ważne nie tylko to, co powiedział, ale jest też ważne to, czego nie powiedział. Nie powiedział ‘a ten Piłat to kawał drania’, nie powiedział ‘weźmy może zróbmy powstanie w końcu przeciw Rzymowi’, nic takiego nie padło. Natomiast najwyraźniej czytając w sercach tych, którzy do Niego przyszli, mając wiedzę o ich myśleniu, pokazuje im niebezpieczeństwo, które jest w nich samych, pokazuje jak dalece oni potrzebują nawrócenia i to wynika z tego, jak o tym mówią, z jakim nastawieniem, z jakim myśleniem przyszli do Jezusa”.

Zwieńczeniem wydarzenia był Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bpa Mariusza Leszczyńskiego, bp pomoc. diec. zamojsko-lubaczowskiej.


Specjalnie na obecną debatę Sala Rycerska została przygotowana w nowoczesnej aranżacji. Spotkanie było rejestrowane przez profesjonalne kamery telewizyjne – cały materiał z debaty, po przygotowaniu, będzie ogólnodostępny. Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.raport.jasnagora.pl. Za realizację telewizyjną odpowiada „Niedziela TV”.

Kolejne debaty odbędą się: 22 listopada, 20 grudnia, 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli:
– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
– Konferencja Episkopatu Polski
– metropolita częstochowski abp Wacław Depo
– generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski
– Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
– Tygodnik katolicki Niedziela
– Telewizja TRWAM i Radio Maryja
– Polskie Radio Katowice
– Radio FIAT
– Katolicka Agencja Informacyjna
– Biuro Prasowe Jasnej Góry
– Radio Jasna Góra
– Radio Warszawa
– Internetowe Radio profeto.pl
– Sercański Portal Ewangelizacyjny profeto.pl
– Dobre Media

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda