Duchowość benedyktyńska u dominikanów

Duchowości benedyktyńskiej i modlitwie kontemplacyjnej poświęcone będzie sobotnie spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary w Poznaniu.

Wykład zatytułowany „Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony – czyli droga Miłującej Obecności”, wygłosi Dariusz Hybel. Spotkanie odbędzie się 14 grudnia o godz. 16 w Dużej Sali Duszpasterstwa Akademickiego  w poznańskim klasztorze.

Prelegent od 1991 roku związany jest z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze ojców benedyktynów w Lubiniu. Był długoletnim asystentem o. Jana Berezy – założyciela Ośrodka, a obecnie współpracuje z o. Maksymilianem Nawarą. Jest również koordynatorem grupy medytacji chrześcijańskiej przy klasztorze ojców jezuitów w Poznaniu.

Obecna edycja odbywających się od października comiesięcznych wykładów Dominikańskiej Szkoły Wiary w Poznaniu nosi tytuł „Od iluzji do światła”.

„Chyba wszyscy szukamy światła – tego prawdziwego Światła – dla naszego życia, które tonie w ciemnościach zapracowania, zmęczenia i bieganiny. Gdzie możemy je znaleźć, jeśli nie u Jezusa? Tylko będąc z Nim, wsłuchując się w Jego słowa, przyjmując Go do siebie, mamy szansę, aby chociaż w małym stopniu rozświetlił nasze ciemne strony” – tłumaczy opiekun DSW w Poznaniu, o. Mateusz Łuksza.

„Dlatego proponujemy zatrzymać się nad tematem modlitwy. Chcemy przedstawić i wyjaśnić poszczególne – obecne w Kościele – sposoby bycia z Panem, żeby modlitwa stała się dla nas źródłem wsparcia i światła. Chcemy niejako pomóc przejść od iluzji – w których często tkwimy nie rozumiejąc pewnych zachowań i tradycji – do światła – do rozpoznania w obrzędach, gestach, świętach – prawdziwego oblicza Boga” – mówi o. Łuksza.

Za: www.dominikanie.pl.