Dwusetlecie urodzin Księdza Bosko ogłoszone wydarzeniem narodowym przez rząd argentyński

Rząd Argentyny, za pośrednictwem Krajowego Sekretariatu ds. Kultu, ogłosił wydarzeniem narodowym obchody, jakie wspólnoty salezjańskie zrealizują w Argentynie w roku 2015, czcząc dwusetną rocznicę urodzin św. Jana Bosko pod hasłem “Ksiądz Bosko 200 lat z wami”.

W oświadczeniu tym czytamy, że celem obchodów jest pogłębienie osoby Księdza Bosko, uważanego za człowieka w sposób szczególny zaangażowanego na rzecz wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży oraz przemiany rzeczywistości spolecznej w sektorach najbardziej zagrożonych, czyniąc to poprzez wychowanie i nauczanie wartości chrześcijańskich.

Sekretariat ds. Kultu zauważa poza tym, że w 2015 roku przypada także 140 lat przybycia pierwszych salezjanów do Argentyny, wypowiadając się z uznaniem dla pracy, jaką zakonnicy i wychowawcy salezjańscy wykonują dotąd w Argentynie, oddając się służbie na rzecz potrzebujących i pracując na rzecz przemiany rzeczywistości społecznej w najbardziej problematycznych sektorach.

W tym miejscu zaznaczono, że salezjanie prowadzą w kraju szkoły podstawowe, średnie, agro-techniczne, przemysłowe i przysposobienia zawodowego, a także ośrodki dla nieletnich, ośrodki prewencji i misji. Są to dzieła, w które angażuje się obecnie 745 585 osób w ok. 131 domach, znajdujących się w 21 prowincjach argentyńskich.

W oświadczeniu zachęca się wspólnoty salezjańskie w Argentynie, by te wykorzystały tegoroczne obchody Dwusetlecia jako okazję do uwrażliwienia ludności na tematy praw i możliwości młodzieży pokrzywdzonej, wychodząc poza to, co już stanowi obszar działania dzieł salezjańskich.

Więcej informacji na oficjalnej stronie obchodów Dwusetlecia w Argentynie: www.bicentenariodb.org.ar.

Za: www.infoans.org.